رزومه

آرمان

آغاز نام‎نویسی جشنواره اختراعات خلیج فارس

دسته ها: اخبار استان اخبار

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر گفت: نام نویسی برای جشنواره منطقه ای رویش خلیج فارس ویژه مخترعان استانهای بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و یزد از هفته جاری آغاز شده است.

رضا آذین افزود: این جشنواره با هدف رونق بخشیدن به فضای ابتکار، انگیزه بخشیدن به جوانان و شناسایی اختراعات برگزیده و تسهیل مسیر حرکت آنها به منظور رسیدن به محصول دانش بنیان از سوی بنیاد ملّی نخبگان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه تکمیل چرخه نوآوری و تبدیل دارایی های فکری به ثروت از کارکردهای اصلی این جشنواره است ادامه داد: مخترعان استان بوشهر می توانند با نام نویسی و شرکت در این جشنواره، اختراع خود را در رقابتی سالم مورد ارزیابی قرار دهند و در صورت تایید هیات داوران، از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای طی مسیر توانمندسازی اختراع خود بهره مند شوند.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر اضافه کرد: اختراعات برگزیده در جشنواره های منطقه ای اختراعات بنیاد ملی نخبگان با توجه به میزان تازگی اختراع در سطح ملّی وبین‌المللی، طول عمر فنّاوری حاصل از اختراع، آثار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از به‌کارگیری اختراع، چگونگی مستندسازی فرایند رشد اختراع و قابلیت ورود به بازار و ارزش افزوده اقتصادی و اجتماعی حاصل از تجاری‌ سازی اختراع به عنوان اختراع سطح ۳ مورد حمایت قرار می گیرند.

وی گفت: همچنین با هدف تکمیل اختراع و مستندسازی آن، کمک به استقرار در مراکز رشد یا پارک های علم و فنّاوری و تاسیس شرکتی نوپا مرتبط با اختراع به مخترعان تسهیلات اعطا می شود.

آذین ادامه داد: لحاظ امتیاز اختراع در آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی دانشجویان، اعطای جایزه نقدی، در اختیار گرفتن مشاوره کارگزاران خدمات فنّاوری، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، استقرار اولیه در پارک علم و فنّاوری و تاسیس شرکت مرتبط با اختراع از جمله حمایت هایی است که محترعان برگزیده جشنواره از آن برخوردار خواهند شد.

وی با اشاره به برخی شرایط حضور در جشنواره گفت: فقط اختراعاتی مجاز به نام نویسی هستند که به ثبت ‘سازمان ثبت اسناد و املاک کشور’ رسیده باشند و از تاریخ ثبت آنها حداکثر سه سال گذشته باشد.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر درباره فرآیند داوری جشنواره گفت: به منظور افزایش کیفیت جشنواره، فرایند داوری در دو مرحله انجام می شود که در مرحله اول همه اختراع های نام نویسی شده بررسی شده و تعدادی از آنها براساس معیارهای علمی برای شرکت در مرحله حضوری برگزیده می شوند و در مرحله دوم اختراعات در نمایشگاهی با حضور مخترعان و هیات داوران بنیاد ملی نخبگان ارزیابی می شوند.

آذین بخش ویژه این جشنواره را گیاهان دارویی و صنعت گردشگری عنوان کرد و درباره محل برگزاری آن گفت: این جشنواره امسال به میزبانی بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود و مخترعان می توانند تا هفتم مرداد ماه سال جاری با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی بنیاد نخبگان استان بوشهر به آدرس boushehr.bmn.ir برای شرکت در جشنواره نام نویسی کنند.

وی افزود: مرحله نهایی داوری اختراعات جشنواره منطقه ای اختراعات رویش خلیج فارس روزهای ۱۰ و ۱۱ شهریورماه با حضور مخترعان استان های بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و یزد در شهر یاسوج برگزار خواهد شد.

اخبار استان اخبار