نیکان

ابلاغ شیوه نامه طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان برای جذب فارغ التحصیلان

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

وزارت کار در راستای تحرک بیشتر بازار کار، کاهش آثار منفی کرونا و تشویق کارفرمایان بنگاههای خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جدید و فارغ التحصیلان دانشگاهی، دستورالعمل اجرایی طرح مشوق بیمه‌ای کارفرمایان را ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا،  طرح مشوق بیمه کارفرمایی با هدف تحرک بخشی به بازار کار، حمایت از کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا و ترغیب کارفرمایان کارگاه های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید دانشگاهی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شده است.

به موجب این طرح تمام کارگاه‌های خصوصی و تعاونی فعال و کارگاه‌های دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور، تحت پوشش طرح مشوق بیمه‌ای سهم کارفرما قرار می‌گیرند.

همچنین سن بکارگیری فارغ‌التحصیلان به ۳۸ سال افزایش یافته‌ که مدت زمان خدمت نظام وظیفه نیز به حداکثر سن افراد ذکور اضافه خواهد شد.

پروانه رضایی بختیاری ـ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در نامه ای به رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اجرای طرح مشوق بیمه‌ای کارفرمایان از ابتدای دی ماه، این طرح را در راستای کاهش اثرات منفی کرونا بر کسب و کارها و بنگاههای اقتصادی دانسته است.

در این طرح سهمیه ۸۱۰ نفر اشتغال به استان تهران اختصاص یافته و بر اساس شیوه‌نامه اجرایی طرح، به منظور کاهش مراجعه افراد و نمایندگان کارفرمایان به ادارات تامین اجتماعی در استانها، سهم بیمه کارفرما که معادل ۲۳ درصد است، به حساب شخص کارفرما واریز می‌شود.

آنطور که وی گفته با توجه به دستورالعمل اجرایی طرح که اصلاح و ابلاغ شده، کارفرمایان کلیه کارگاهها و بنگاههای اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی که نیروی کار جدید و مورد نیاز خود را از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در تمام رشته های تحصیلی به کار گیرند، وجه حق بیمه سهم کارفرما به اضافه ۳ درصد سهم بیمه بیکاری که جمعا ۲۳ درصد حداقل مزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار می شود را بابت نیروی جذب شده تا دو سال دریافت می کنند و این وجه ماهانه توسط وزارت کار به حساب آنها واریز می شود.

رضایی عدم محدودیت ظرفیت پذیرش نیروی کار جدید را از ویژگی های این طرح برشمرده و پرداخت مستقیم وجه مشوق از سوی وزارت کار به حساب کارفرما، امکان بهره‌مندی واحدهای آسیب دیده از کرونا از مزایای طرح، به کارگیری مجدد نیروی بیکار شده قبلی و امکان استفاده از بیمه بیکاری برای افراد جذب شده درصورت بیکار شدن را از دیگر مزیتهای اجرای این طرح عنوان کرده است.

در طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان، نیروهای جدید نباید جایگزین نیروهای قبلی کارفرما شوند و ملاک جدید بودن نیروهای جذب شده، افزایش نیروها نسبت به لیست بیمه دو ماه قبل از ثبت نام کارفرما است.بر اساس شیوه‌نامه اجرایی طرح مشوق بیمه کارفرمایی، در صورتی که کارفرما نیروی کار جدید را از میان فارغ التحصیلان یا دانش آموختگان دانشگاهی دارای گواهی دوره کارورزی جذب کند، در چارچوب آیین نامه اجرایی ماده ۷۱ قانون برنامه ششم به مدت ۲ سال از مزایای معافیت حق بیمه سهم کارفرما بهره مند خواهد شد.

کارشناسان تاکید دارند که با این طرح، کارفرمایان می توانند به هر میزان نیروی کار جدید مورد نیازشان را بدون محدودیت از بین فارغ التحصیلان با مدرک کارشناسی به بالا جذب کنند و از این طریق در تحرک بازار کار و کاهش آمار دانش آموختگان بیکار اثرگذار باشند.

در طرح مشوق بیمه ای کارفرمایان، نیروی کار جدید باید دستکم مدرک تحصیلی کارشناسی و سن کمتر از ۳۸ سال داشته و حداکثر سابقه بیمه پردازی تامین اجتماعی او کمتر از ۳۶ ماه باشد. نکته مهم این که نیروهای جدید، نباید جایگزین نیروهای قبلی کارفرما شوند و ملاک جدید بودن نیروهای جذب شده نیز، افزایش نیروها نسبت به لیست بیمه دو ماه قبل از ثبت نام کارفرما است. داشتن مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور و کدبیمه کارگاهی نیز از شروط برخورداری کارفرمایان از مزایای طرح مشوق بیمه ای است.

به گزارش ایسنا، کارفرمایان و فارغ التحصیلان می توانند با مراجعه به نشانی  https://moshavegh.mcls.gov.ir  مراحل ثبت نام اولیه را دنبال کنند و پس از بارگذاری قرارداد منعقده که لازم است بر پایه حداقل مزد مصوب شورای عالی کار باشد و با در نظر گرفتن تاریخ شروع قرارداد از ۱۳۹۹/۹/۱ اقدام کرده و از معافیت ۲۴ ماهه بهره‌مند شوند. متقاضیان همچنین می توانند جهت استفاده از این طرح با واحد اشتغال اداره کار محل سکونت خود تماس حاصل کنند.

در حال حاضر ۳۱ استان کشور مشمول طرح مشوق بیمه ای کارفرمایی هستند و بیشترین تعداد افراد جذب شده متعلق به استانهای خوزستان، فارس و کرمانشاه بوده است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار