نیکان

ارائه گواهی کسر از حقوق در زمان ثبت نام وام دانشجویی ضرورت ندارد

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: ارائه گواهی کسر از حقوق ضامن فعلا و فقط در زمان ثبت نام وام‌های دانشجویی ضرورت ندارد.

ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جزئیات حذف گواهی کسر از حقوق ضامن برای وام‌های دانشجویی، گفت: برای پرداخت وام‌های دانشجویی در سال جدید با توجه به شرایط شیوع کرونا و محدودیت حضور کارکنان در ادارات و مشکلاتی که برای دانشجویان به وجود آمده بود قانون ارائه گواهی کسر از حقوق از سوی ضامنین وام‌های دانشجویی مصوب شد.

او در ادامه با تاکید بر اینکه حذف بند گواهی کسر از حقوق موقت است، افزود: ارائه گواهی کسر از حقوق فعلا و فقط در زمان ثبت نام وام‌های دانشجویی ضرورت ندارد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: علت قرار داده شدن این قوانین، این است که هر بانکی برای ارائه وام قوانین خاص خود را دارد و باید تعهدی برای بازگشت این وام پرداخت شده وجود داشته باشد. ضامن وام دانشجویی نیز باید برای تعهد دادن جهت بازپرداخت این وام‌ها گواهی کسر از حقوق ارائه دهد.

مطیعی بیان کرد: شرایط تسهیلات اعطا شده به دانشجویان با توجه به شرایط کرونایی در غالب بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است تا مشکلات دانشجویان کم شود.

او درباره شرایط دریافت وام‌های دانشجویی، اظهار کرد: شرایط دریافت هر وام دانشجویی و دانشجویانی که مشمول وام می شوند را اعلام کرده ایم. با این وجود ممکن است، برخی از دانشجویان با توجه به شرایط بتوانند یک  و یا حتی به صورت همزمان ۳ وام ثبت نام کنند، به این دلیل که شرایط دریافت وام‌ها متفاوت است و ممکن است دانشجویی شرایط دریافت چند نوع وام را احراز کرده باشد.

مطیعی گفت: دانشجویان با مراجعه با دانشگاه ها و معاونت های دانشجویی در صورت دارا بودن شرایطی مثل تحت پوشش بودن ارگان های خاص و یا … در اولویت دریافت وام قرار می گیرند که تعیین آن بر عهده دانشگاه محل تحصیل دانشجوی متقاضی وام است. البته دانشگاه ها نیز با توجه به محدودیت منابع باید برای پرداخت وام اولویت بندی کنند.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار