رزومه

آرمان

اشتغال‌زایی درکشور باراه‌اندازی مراکز فنی وحرفه‌ای در مناطق محروم

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

اشتغال‌زایی درکشور باراه‌اندازی مراکز فنی وحرفه‌ای در مناطق محروم

وزیر آموزش و پرورش ایجاد مراکز فنی وحرفه ای در مناطق محروم را ضروری وحاصل آن را ایجاد اشتغال در مناطق محروم دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، فخرالدین دانش آشتیانی در ششمین نشست شورای هماهنگی بهبود و ارتقای شاخص های آموزشی و پرورشی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور که به میزبانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برگزار شد، همت دستگاه ها و نهادها در رفع محرومیت از مناطق کمتر توسعه یافته را قابل تقدیر دانست و اظهار کرد: باید تلاش کنیم در کوتاه ترین مدت، شاخص های آموزشی و پرورشی در مناطق محروم ارتقا یابد، ارتقای این شاخص ها، به ارتقای سایر شاخص ها در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم منجرخواهد شد.

وی افزود: هر چند نسبت به گذشته، میزان پوشش تحصیلی در سطح کشور افزایش چشمگیری یافته، اما با اهداف موردنظر در این زمینه هنوز، فاصله باقیست .

دکتر دانش آشتیانی تصریح کرد: مهمترین مشکل پوشش تحصیلی در مناطق محروم، مسئله فرهنگی است ، برهمین اساس در برخی مناطق ، اولیا از حضور دخترانشان در کلاس های درس که معلم مرد دارد، جلوگیری می کنند.

وی، درخصوص فضاهای آموزشی در مناطق محروم اظهار کرد: ضروری است ، برنامه مشخص و مدونی برای استان های محروم تهیه و تلاش شود شاخص های نُرم آموزشی در مناطق محروم ، ارتقا یابد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای رفع مشکل فضاهای آموزشی در مناطق محروم ، باید همه نهادها ، دستگاه ها و خیرین ، همکاری بیشتری با آموزش وپرورش داشته باشند تا در کوتاه مدت ، این مشکل مرتفع شود.

عضو کابینه تدبیر وامید، پراکندگی جمعیت دانش آموزی در مناطق محروم را نیز یکی دیگر از مشکلات خواند و خاطرنشان کرد: پراکندگی مناطق روستایی باعث افزایش هزینه شده و پوشش تحصیلی را با مشکل مواجه ساخته است، در این راستا، طرح ایجاد مجتمع های آموزشی با هدف رفع مشکل پراکندگی در دستورکاروزارت خانه قرار دارد.

وی ، ایجاد مجموعه های فرهنگی در مناطق محروم را ضروری دانست و تأکید کرد: این مجموعه ها باید دارای فضاها و امکانات ورزشی، فرهنگی ، بهداشتی و مساجد باشد و دستگاه های مختلف با هم افزایی در این مجموعه ها به برنامه ریزی های فرهنگی بپردازند.

وزیر آموزش و پرورش ، نقش آموزش های الکترونیکی در بحث توانمندسازی نیروی انسانی را ، کلیدی توصیف و تصریح کرد: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر عدم مدرک گرایی باید آموزش های فنی وحرفه ای در مناطق محروم توسعه یابد، در این صورت فارغ التحصیلان این مناطق می تواننددر منطقه بومی خود به کارآفرینی و اشتغال اقدام کنند.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار