اشتغال ناقص بیش از ۲ میلیون نفر در تابستان ۹۹

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

گزارش های بازار کار حاکی از این است که سهم اشتغال ناقص در تابستان ۹۹ حدود ۹.۳ درصد و ۲ میلیون و ۱۸۰هزار و ۹۶۸ نفر بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران در تابستان 99, سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که 9.3 درصد جمعیت شاغل، دارای اشتغال ناقص بوده اند. این شاخص در بین مردان بیش تر از زنان و در نقاط روستایی بیش تر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در تابستان 99 نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.5 درصد افزایش پیدا کرده است.

اشتغال ناقص یکی از شاخص‌های مهم بازار کار است و آمارها نشان‌ از آن دارد که این شاخص از سال 96 تا کنون همواره بین 2 تا 2.5 میلیون نفر متغیر بوده است.

به عبارتی این افراد به دلایل مختلف مجبور هستند کمتر از میزان استاندارد در هفته کار کنند. کار این افراد تحت عنوان اشتغال ناقص شناخته می‌شود، چرا که کمتر از 44ساعت در هفته کار می‌کنند.به طور خلاصه می‌توان گفت که اشتغال ناقص تحت تاثیر سطح تولید، مناسبات سرمایه‌داری و نیروی کار فصلی است.

شرایط اقتصادی و رکود حاکم بر تولید باعث شده برخی از بنگاه‌های اقتصادی تعطیل و تعدادی نیز تولید خود را کاهش دهند و این امر موجب کاهش ساعت کار و اشتغال ناقص شده است.

در شرایطی که درآمد افراد شاغل تمام وقت کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و برای کسب درآمد بیشتر به شغل‌های دوم و سوم رو می‌آورند در مقابل برخی حاضر می‌شوند با دستمزد و ساعت کار کمتر و بدون مزایا به صورت نیمه وقت کار کنند و در برخی موارد در آمارگیری‌ها به عنوان شاغل محسوب می‌شوند.

اشتغال‌زایی ,

اشتغال‌زایی ,

انتهای پیام/

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار