نیکان

اعتراف معاون وزیر کار؛ نتیجه ۵ سال اشتغالزایی دولت روحانی در روستاها، تقریبا صفر

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال های ۹۲ تا ۹۶ سهم اشتغال روستایی از اشتغال جدید ایجاد شده در کشور حدود ۳ دهم درصد بود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کارآفرینی از محور های اصلی رشد و توسعه است و از نظر برنامه ریزی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار دارای اهمیت است.

از جمله مزیت های کارآفرینی ایجاد اشتغال ، افزایش سود و سرمایه سرمایه گذاران، دگرگونی ارزش ها و تحول ماهیت آنها، پر شدن شکاف و خلا های بازار کار، دگرگونی های شرایط بازار کار و فراهم شدن فرصت های تازه، گذار از رکود اقتصادی، جبران عقب ماندگی های اقتصادی و آسان شدن روند رشد و توسعه کشور، فراهم شدن عوامل و شرایط بازار، جلوگیری از پس روی اقتصادی با کارآفرینی به هنگام بحران و ناتوانی بخش خصوصی، رقابت صنایع به ویژه صنایع دستی مشابه داخلی با یکدیگر و بهبود و بالا رفتن کیفیت کالا، تقویت و تکامل صنایع داخلی، ایجاد رقابت صنایع داخلی و خارجی، افزایش صادرات و دریافت ارز برای کشور و به وجود آمدن محصولات ،خدمات و روش ها، سیاست ها و افکار و راهکارهای نو برای حل مشکلات جامعه از جمله مزیت های حوزه اشتغال است.

*بررسی طرح حمایتی از کارآفرینان در کمیسیون اقتصادی دولت

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با بیان اینکه در سال‌های اخیر بخش قابل توجهی از اشتغال کشور توسط کارآفرینان انجام می‌شود، گفت: کارآفرینان، راهبران اقتصادی کارآفرینان هستند.

معاون توسعه اشتغال وزیر کار با اشاره به اینکه کارآفرینان راهوران اقتصاد هستند و همراهی با آن ها منجر به توسعه اشتغال در کشور می شود، افزود: این وزارتخانه بسته سیاستی، حمایتی و تشویقی ویژه ای برای حمایت از کارآفرینان پیشرو ارائه کرده است که بعد از تصویب و در مرحله اجرا به عزت و کرامت آنان توجه می شود.

وی اظهار داشت: در این بسته دسترسی کارآفرینان به مسئولان تسهیل می شود، برای آن ها ویزا صادر و در کشورهای خارج به رسمیت شناخته می شوند، به لحاظ قانونی از مسیرهای سبز گمرکی برای ورود کالا می توانند استفاده کنند، به راحتی با استفاده از این کارت تا حد مشخصی وام دریافت می کنند، مکانیزم های ضمانتی برای آن ها فعال می شود تا نیاز به وثیقه نداشته باشند، سرمایه گذاری برای آن ها راحت تر می شود و بیمه مالیاتی آن ها با مکانیزم خاصی انجام می شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این بسته هم اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است که بعد از نهایی شدن متن آن، در هیات دولت تصویب می شود.

منصوری با اشاره به اینکه امسال نیز مسیر استانی و ملی شناسایی کارآفرینان پیشرو از سوی این معاونت انجام می شود، ادامه داد: علاوه بر آن برنامه خاصی از سوی این معاونت برای توسعه خلاقیت و کارآفرینی در مرحله مهدکودک و پیش دبستانی با سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش شروع شده است.

وی یادآوری کرد: با همکاری وزارت آموزش و پرورش، باشگاه کارآفرینان جوان و نوجوان راه اندازی و برنامه کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی به صورت پودمانی اجرا می شود و با توافق با وزارت آموزش عالی واحدهای انتخابی کارآفرینان آسان تر انجام می شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نرخ بیکاری کشور را 10.7 درصد و نرخ مشارکت کشور را 40 درصد اعلام کرد و گفت: در سال 97 حدود 464 هزار اشتغال جدید براساس داده های مرکز آمار ایجاد شده که این تعداد بر اساس آمار مستند این معاونت 472 هزار نفر است.

منصوری، با بیان اینکه بخشی از این اشتغال مربوط به اجرای برنامه توسعه اشتغال روستایی این وزارتخانه است، افزود: بر اساس داده های مرکز آمار 114 هزار اشتغال جدید روستایی ایجاد شده که این تعداد براساس داده های این معانت 143 هزار نفر است.

وی اظهار داشت: در سال های 92 تا 96 سهم اشتغال روستایی از اشتغال جدید ایجاد شده در کشور حدود 3 دهم درصد بود که این میزان در سال 97 به 25 درصد رسید و این دستاورد نشان از اثرگذاری برنامه های اشتغال روستایی است. بخش زیادی از آن ها اشتغال غیررسمی بوده و بیمه ندارند، بنابراین پایداری و کیفیت آن ها می تواند محل سئوال باشد.

منصوری یادآوری کرد: هم اکنون تلاش می شود پوشش بیمه ای حداکثری برای آن ها ایجاد شود تا ثبات و پایداری شغل در آن ها روی دهد و در این راستا برنامه ویژه ای برای همکاری با نهادهای مرتبط در حوزه بیمه کشاورزان و روستاییان طراحی شده که در صورت تصویب، دولت دستاوردهای خوبی در این زمینه ایجاد می شود.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بیش از 1.5 سال است که تسهیلات مربوط به اشتغال روستایی از سوی این وزارتخانه پرداخت می شود، گفت: این کار راه حل نیست و امری فرعی است، زیرا پیش از اعطای وام نیاز به مبادرت به اقدامات توسعه ای در روستاها است. این الگو از سال گذشته در128 روستا به صورت پایلوت اجرا شد و دستاوردهای مهمی داشت از قبیل اینکه ریالی وام پرداخت نشد ولی بازگشت به روستا اتفاق افتاد.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار