رزومه

آرمان چای لاغری

اندروید M در مقابل iOS 9

دسته ها: اخبار

گوگل در کنفرانس Google I/O 2015 نسخه جدید اندروید با نام M را رونمایی کرد و شاهد انتشار نسخه توسعه دهندگان برای دستگاه های نکسوس خواهیم بود و اپل هم در کنفرانس WWDC اپل در روز ۸ ژوئن iOS 9 را معرفی کرد و به دست توسعه دهندگان رساند که تا عرضه آیفون ۶s یا آیفون ۷ به صورت رسمی معرفی نخواهد شد.در نهایت اندرویدیها، زودتر از اپلی ها به نسخه جدید اندروید دست پیدا خواهند کرد.بعد از معرفی این دو سیستم عامل مطرح مقایسه ای تصویری برای شما دوستان در نظر گرفته ایم که دعوت میکنیم با ما همراه باشید.

 

رابط کاربری

رابط کاربری  Android M نسبت به اندروید لالی پاپ تغییر زیادی نداشته است و فقط App Drawer  شامل تغییر کلی شده و همان طراحی متریال قدیم را میتوانید در این سیستم عامل ببینید و دلیل نبود تغییرات در ظاهر، تغییر انقلابی لالی پاپ نسبت به کیت کت است که نباید انتظار بازطراحیUI  در اندروید M را داشت.در iOS 9 هم همین قاعده پیروی شده و تغییرات ظاهری نسبت به ورژن قبلی دیده نمی شود جز تغییرات اندک در قسمت فونت.با این حال برجسته ترین قابلیت iOS 9 افزوده شدن ویژگی Intelligence (هوشمندی) به آن است. یکی از کارهایی که این قابلیت انجام می دهد درک شرایط محیطی است ،که شما در آنجا حضور دارید که با در نظر گرفتن شرایط کارها را برایتان ساده تر میکند.

دستیار هوشمند

دستیار صوتی گوگل یا Google now بسیار هوشمند تر شده است و در نسخه جدید اندروید می تواند بیش از ۱۰۰ میلیون مکان مختلف ( از جمله مکان های ورزشی ، پمپ بنزین ها ، رستوران ها و … )  در دنیا را شناسایی کند و فاصله شما تا مکان مورد نظر رو اعلام کند.سيري نیز هوشمندتر شده است. مثلاً مي‌توان از آن درخواست کرد که وقتي به مکانی خاص که مد نظر است رسیدید، يادآوري کند که فلان کار را انجام دهید و سيري با دانستن موقعيت مکاني شما و موقعیت مکانی مقصد و هوش مصنوعي خود، این کار را انجام مي‌دهد.

چندوظیفه گی

در اندروید نمی توان به تغییر اساسی اشاره کرد چون تغییر اساسی در قسمت multitasking در زمان اندروید لالی پاپ صورت گرفت و در اندرویدM  شاهد بهبود آن بودیم ولی در iOS میتوان به مدرن تر شدن این قابلیت اشاره کرد و این مدرن شدن را روی آی‌پد شاهد هستیم.چندوظیفه‌گی و تقسیم‌بندی صفحه‌نمایش،کشیدن لبه ها برای بزرگ‌تر شدن یا جابه‌جا کردن تا تعداد برنامه‌های بیشتری روی صفحه اصلی به طور همزمان دیده شوند و حتی می‌توانید صفحه اصلی را به طور مساوی به دو برنامه اختصاص دهید یا آن را تقسیم کنید.

باتری

ویژگی Doze در Android M در واقع حالت Sleep است که می تواند تا حد زیادی مصرف باتری دستگاه را کاهش دهد گوگل با آزمایش دو تبلت یکسان با اندروید لالی پاپ و اندروید M مشخص کرد که در حالت Standby اندروید M حدودا نصف اندروید لالی پاپ باتری مصرف میکند اما iOS هم روی عمر باتري به شدت کار کرده و انيميشن‌هاي  iOS 9و حالت استندبای را کاملاً بازطراحي کرده است. در مجموع عمر باتري آيفون در حد ۱ ساعت بيشتر شده و اگر حالت استندباي را در نظر بگيريم، عمر باتري تا ۳ ساعت اضافه شده است.اگر اپل مي‌توانست از Doze که ويژگي جالب اندرويد M است درسي بگيرد ، مدت زمان استندباي را به دو برابر افزايش می داد.

دوربین

در حالت کلی تغییر اساسی در ظاهر اپلیکیشن دوربین این دو سیستم عامل صورت نگرفته و بیشتر در نسخه های قبلی بهبود پیدا کرده که در اندروید لالی پاپ شاهد اعمال API های جدید در دوربین بودیم که کمک زیادی به عکاسی با گوشی های هوشمند کرد و در iOS 9 تغییراتی کوچک در شکل ظاهری چند آیکون دوربین و در نهایت ضبط ویدیو ها با کیفیت ۷۲۰p با سرعت ۳۰ فریم است.

منبع:phonearena

اخبار