رزومه

آرمان چای لاغری

اولین مرکز آموزش نیروی انسانی آموزش‌وپرورش خوزستان افتتاح می‌شود

دسته ها: اخبار استان اخبار

رئیس اداره آموزش‌وپرورش دزفول گفت: تا دو هفته آینده، اولین مرکز آموزش نیروی انسانی آموزش‌وپرورش خوزستان در شهرستان دزفول افتتاح می‌شود.

غلامرضا نصر اله پور پیش از ظهر امروز دوشنبه در همایش مدیران مقطع ابتدایی شهرستان دزفول با بیان اینکه مشکلات آموزش‌وپرورش به دلیل وجود دانش آموزان فراوان، مربوط به تمام جامعه است، افزود: اگر مردم خواهان یک آموزش‌وپرورش پویا هستند؛ همه باید در این راستا کمک حال آموزش‌وپرورش باشند و با توجه به گستردگی وظایف، مشکلات و کمبودهای فراوانی که در این حوزه وجود دارد، مدیران مدارس باید به بحث انجمن اولیا توجه زیادی داشته باشند.

وی تصریح کرد: در انجمن اولیا و مربیان مدارس، کسانی باید انتخاب شوند که کمک حال مدارس باشند و مدیران نیز باید از نقطه نظرات آنها نهایت بهره را ببرند، بنابراین باید ارتباط مدارس با خانواده دانش آموزان بیشتر شود.

نصر اله پور با بیان اینکه حدود ۲۰ روز است که سرانه دانش آموزان به اداره کل آموزش‌وپرورش استان واریز شده است، افزود: این سرانه که نسبت به سال‌های قبل با افزایش روبه‌رو بوده است در چند روز آینده به مدارس دزفول نیز اختصاص می‌یابد که مطابق با ابلاغیه جدید، تمام مدارس برای دریافت این سرانه باید حساب پشتیبان کوتاه‌مدت داشته باشند.

مدیر اداره آموزش‌وپرورش دزفول همچنین عنوان کرد: در آموزش‌وپرورش شهرستان حدود ۱۰۶ نیروی پیمانی و خرید خدماتی وجود داشت که پس از مصوبه مجلس، به جز ۲۳ نفر از این افراد که مدرک دیپلم داشتند، مابقی پس از انجام اقدامات لازم از مهرماه در کلاس‌های درس حضور يافتند و اکنون نيز دوره‌های آموزشی آنها را برگزار کرده‌ایم.

نصر اله پور از افتتاح اولین مرکز آموزش نیروی انسانی آموزش‌وپرورش در دزفول تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: پیش از شروع سال تحصیلی، مقدمات انتقال دانش آموزان دبیرستان راضیه سابق را با توجه به اینکه پایه اول متوسط نداشتیم و تعداد دانش آموزان آن منطقه کم شده بود، انجام دادیم و این مدرسه را جهت افتتاح اولین مرکز آموزش نیروی انسانی آموزش‌وپرورش برای معلم‌های تمام دوره‌ها آماده‌سازی و تجهیز کردیم.

وی ادامه داد: در تمام استان فقط یک مرکز وجود داشت که مدت‌هاست برچیده شده، بنابراین این مرکز که تا دو هفته آینده در دزفول افتتاح خواهد شد یک مرکز مستقل و از هشت کلاس کاملاً هوشمند برخوردار است که برای آموزش‌وپرورش دزفول جای خوشحالی دارد.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش دزفول یادآور شد: در روزهای گذشته نیز حدود ۱۵ مدرسه را در مناطق روستایی و محروم شهرستان برای محرومیت‌زدایی آموزشی و هوشمندسازی، مجهز به دستگاه‌های لپ‌تاپ و پرده‌های نمایشی کردیم.

در حاشیه این همایش مدیران مدارس ابتدایی شهرستان دزفول به بیان نقطه نظرات و مطالبات خود از جمله پرداخت نشدن حقوق معوق، اضافه‌حقوق و ابلاغیه جدید ۶ ساعت تدریس هفتگی مدیران و درخواست برای پیگیری و رفع آنها پرداختند.

عزم راسخی برای رفع مشکلات آموزش‌وپرورش کشور وجود ندارد

نماینده مردم دزفول در مجلس گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر عزم راسخی برای رفع مشکلات متعدد آموزش‌وپرورش کشور وجود نداشته است.

عباس پاپی زاده در همایش مدیران مقطع ابتدایی شهرستان دزفول با بیان اینکه نهاد آموزش‌وپرورش کشور برای رفع کوچک‌ترین نیازهای خود نیز با مشکل مواجه است، اظهار کرد: از بین تمام فاکتورها، کشوری که نیروی انسانی آن به‌درستی تربیت شده باشد به‌راحتی توسعه می‌یابد اما در کشور ما متأسفانه عزم راسخی که باید اتفاق بیفتد و یک‌بار برای همیشه تمام مشکلات حوزه آموزش‌وپرورش را برطرف کند، وجود ندارد.

وی افزود: آموزش‌وپرورش کشور باید یک طرح در مجلس مطرح کند تا همانند طرح تحول سلامت که برای تصویب آن تلاش‌های زیادی صورت گرفت، بتواند اعتبارات کلان و امتیازات زیادی را به بدنه این وزارتخانه تزریق کند و با حرکت در این مسیر، یک تحول بزرگ در حوزه آموزش‌وپرورش کشور به وجود آورند.

بی‌عدالتی دولت

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه تمام امکانات در پایتخت است و همین امر موجب مهاجرت نخبگان از شهرستان‌ها به تهران شده است، افزود: سال گذشته یک ماه قبل از اینکه بخشنامه مربوط به افزایش ۱۴ درصدی کارمندان در مجلس تصویب شود، دولت حقوق کارکنان ستادی در پایتخت را ۳۵ درصد افزایش داد که این کارمندان پس از تصویب بخشنامه، دوبارع از افزایش ۱۴ درصدی حقوق نیز برخوردار شدند که واقعاً این بی‌عدالتی‌ها در نظام آموزش‌وپرورش کشور ناراحت کننده است.

پاپی زاده عنوان کرد: مجلس تنها زمانی با افزایش حقوق فرهنگیان موافق است که توزیع عادلانه‌ای صورت بگیرد.

وی بیان کرد: در جلساتی که با وزیر آموزش‌وپرورش داشته‌ایم پیشنهاد دادیم تا در برنامه ششم که در آینده نزدیک وارد صحن مجلس می‌شود، یک طرح مثلاً با عنوان طرح تحول آموزش‌وپرورش با پیشنهاد یک رقم اعتباری کوچک را به هیئت دولت ببرند تا بتوانند در لایحه پیشنهادی دولت جايی داشته باشند که در این صورت مجلس می‌تواند کمک‌حال وزارت آموزش‌وپرورش شود اما به شرطی که طرح مذکور در لایحه ذکر شود.

نماینده دزفول در مجلس گفت: سال گذشته مقرر کردیم تا بیش از سه هزار میلیارد تومان از سود شرکت‌های دولتی کم و به وزارت آموزش‌وپرورش داده شود و با وجود اینکه این طرح را در مجلس تصویب هم کردیم اما این وزارتخانه هنوز هم اقدامات لازم را براي دریافت این اعتبار انجام نداده است.

۱۵ مدرسه در دزفول با کمک دولت نوسازی می‌شوند

پاپی زاده در ادامه با بیان اینکه ۶۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات گاز به بازسازی مدارس اختصاص داده شده است، اظهار کرد: متأسفانه در شهرستان دزفول در سال‌های اخير به‌طور متوسط سالی یک مدرسه دولتی نیز افتتاح نمی‌شود که با پیگیری‌هایی که با معاونت وزارت آموزش‌وپرورش انجام داده‌ایم مقرر شده تا حداقل ۱۰ یا ۱۵ مدرسه در سطح شهرستان با اعتبارات دولتی نوسازی و بهسازي شوند که مطالعات این طرح در حال انجام است.

وی در مورد مشکل مدارس مبنی بر عدم توانایی مالی برای پرداخت قبوض آب و برق که موجب اخذ پول از خانواده دانش آموزان می‌شود، تأکید کرد: این مشکل را وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش و نیرو باید رفع کنند نه اینکه آن را بر دوش مدیران مدارس و اولیا دانش آموزان بگذارند؛ بنابراین هیچ اداره‌ای در شهرستان دزفول حق ندارد خدمات خود از جمله آب و برق را بر مدارس قطع کند که در این صورت مدارس مذکور باید این تخلف را به ما اطلاع دهند.

اخبار استان اخبار