نیکان استخدام چهار کارمند خانم

ایجاد ۳۶هزار شغل در روستاها/ طلب ۱۸۰۰میلیارد تومانی بانک توسعه تعاون از خزانه

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

مدیرعامل بانک توسعه تعاون درباره اشتغال‌زایی بانک توسعه تعاون در طرح اشتغال روستایی گفت: تاکنون با پرداخت ۲۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال حدود ۳۶هزار شغل جدید در بخش تعاون با تسهیلات بانک توسعه تعاون ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ حجت‌الله مهدیان، مدیرعامل بانک توسعه تعاون در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به تأسیس این بانک از سال 88 گفت: سرمایه بانک توسعه تعاون در حال حاضر 1000 میلیاردتومان است که از محل تجدید ارزیابی دارایی ها قرار است 1500میلیارد تومان به آن افزوده شود,  مطابق قانون بودجه در سال های 98 و 99 هر ساله می بایست 900میلیارد تومان به سرمایه بانک افزوده می شد که تا کنون محقق نشده است. اگر رقم 1800 میلیارتومان از بودجه به بانک تخصیص یابد, سرمایه بانک مجموعاً به 4هزار و 300میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

مهدیان همچنین در مورد گلایه اتاق تعاون مبنی بر تسهیلات گرانقیمت در بخش تعاون گفت:‌ بانک توسعه تعاون 100درصد دولتی است و چون بانک توسعه‌ای است باید متکی به منابع ارزان دولتی و صندوق توسعه ملی باشد، اما چون عمده منابع آن از سپرده‌های مردمی تأمین می‌شود بنابر این نمی‌توانیم تسهیلات ارزان‌تر برای بخش تعاون تهیه کنیم.

وی درپاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی با بیان اینکه مطابق اساسنامه باید 70درصد تسهیلات این بانک به بخش تعاون و 30 درصد به سایر مشتریان اختصاص یابد، گفت: این بانک در طرح‌های مختلف مانند اشتغال روستایی نقش داشته است. این طرح از بهمن 96 شروع شده و 4 بانک و مؤسسه به‌عنوان عامل طرح شامل بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید معرفی شدند که کل تسهیلات در این قالب باید به 20هزار میلیارد تومان برسد و از این رقم 4هزار میلیارد تومان سهم بانک توسعه تعاون است که تاکنون در 4 مرحله 2500میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی و عشایر پرداخت کردیم و در مرحله پنجم باید 1500 میلیارد تومان دیگر بپردازیم.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون همچنین گفت: برای تأمین این تسهیلات 750میلیارد تومان از منابع ریالی صندوق توسعه ملی به علاوه 750میلیارد تومان از منابع داخلی بانک و جمعاً 1500میلیارد تومان را باید تهیه کنیم و در اختیار اشتغال اختصاص دهیم.

وی همچنین گفت: تاکنون با پرداخت 2500میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال حدود 36هزار شغل جدید در بخش تعاون با تسهیلات بانک توسعه تعاون ایجاد شده است.

* 4 اقدام برای حمایت از کسب‌وکارهای تعاونی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در مورد حمایت از کسب و کارهای تعاونی در ایام کرونا گفت:‌ در این زمینه 4 اقدام مهم انجام دادیم. نخست تفاهم‌‌نامه جامع بانک توسعه تعاون و وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی و صندوق ضمانت تعاون و صندوق کارآفرینی امید با حجم تسهیلات 100میلیارد تومان امضا شد که تاکنون 263 شرکت تعاونی به بانک توسعه تعاون معرفی شده و حجم تسهیلات درخواستی آنها 119میلیارد تومان است که تاکنون 19میلیارد تومان پرداخت شده و تا آخر سال 80میلیارد تومان دیگر در قالب جنبش بخش تعاون علیه کرونا پرداخت می‌شود.

وی همچنین اقدام دوم را یک بسته حمایتی هزارمیلیارد تومانی از محل منابع داخلی بانک توسعه تعاون با نرخ 14 تا 18درصد عنوان کرد و گفت: حداکثر بازپرداخت این تسهیلات دوساله است که تا امروز 50میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

مهدیان درباره پرداخت تسهیلات وام ازدواج گفت:  تکلیف سوم بانک توسعه تعاون را در مورد تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است که 48هزار فقره تسهیلات تعهد این بانک است. تاکنون 55میلیارد تومان از اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه مربوط به اسفند، فروردین و اردیبهشت امحال شده و سررسید آنها سه ماه اضافه شده است. چهارمین اقدام درباره اعطای تسهیلات یک میلیون تومانی به سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر بود که 35میلیارد تومان در این زمینه پرداخت شده است.

مهدیان درباره مطالبات غیرجاری بانک گفت: درحال حاضر این مطالبات 8 درصد  است که  کمتر از رقم 11درصد میانگین مطالبات غیرجاری شبکه بانکی است و این را هم گفت قرار است این رقم در سال جاری به 5 درصد کاهش پیدا کند.

وی همچنین در مورد واگذاری تصدی‌های بانک توسعه تعاون گفت:‌پارسال 63 مزایده برگزار شد و 419 ملک توسط مدیریت شعب استان‌ها به مزایده گذاشته شد. میزان واگذاری 72میلیارد تومان بوده و سال جاری 106 فقره مزایده شامل 24 فقره اموال به مبلغ 7 میلیارد تومان به فروش رسید و 24 فقره دیگر به مبلغ 24 میلیارد تومان در فرآیند تشریفات اداری قرار دارد.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در مورد پرداخت وام ازدواج گفت:‌ یکی از تسهیلات تکلیفی و حمایتی بانک توسعه تعاون است که عملکرد این بانک بالای 85درصد بوده پارسال 300میلیارد تومان تکلیف بانک بود که امسال به 600میلیارد تومان رسیده و در 4 ماهه امسال 96میلیارد تومان تسهیلات ازدواج پرداخت کرده‌ایم.

*  وضعیت پیگیری مساله موسسات مالی و اعتباری

در این نشست سیدباقر فتاحی عضو هیأت مدیره بانک درباره حل مشکل تعاونی‌های اعتبار و تعاونی‌های مسکن گفت: در دو سال اخیر سلسله نشست‌هایی قبل از کرونا با معاون تعاون وزارت کار داشته‌ایم و برای حل مشکل تعاونی‌های مشکل‌دار اقدام شده است و بعد از کرونا از طریق ویدئو  کنفرانس این نشست‌ها برگزار می‌شود و مشکلاتی مانند مهلت دادن به وام‌ها، بخشودگی جرائم، در این جلسات با کمترین بروکراسی تصمیم‌گیری می‌شود.

فتاحی در مورد فروش سهام عدالت گفت:‌ بانک توسعه تعاون تقاضایی برای فروش سهام عدالت مردم نداشته است اما در عین حال برخی از مردم در سفارش برای فروش بخشی از سهام عدالت خود به بانک‌ها این گلایه را داشتند که سهام آنها به قیمت پایین‌تر به فروش رسیده است.

مهدیان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تکالیف اجتماعی بانک توسعه تعاون گفت: در مورد سیل، زلزله، خرید تضمینی گندم و حمایت از مددجویان نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی و سرپرستان خانوارها هر سال اقدامات مهمی انجام می‌دهد در بخش خرید تضمینی گندم 500میلیارد تومان تکلیف این بانک است سال قبل هم همین رقم تکلیف بانک بود. همچنین در مورد پرداخت وام ازدواج امسال 600میلیارد تومان تکلیف بانک است که تا کنون 96میلیارد تومان تسهیلات ازدواج پرداخت شده است. در مورد اقساط تحت پوشش کمیته امداد 25میلیارد تومان پرداخت شد برای سیل 350میلیارد تومان در سال گذشته تسهیلات پرداخت کردیم.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار