رزومه

آرمان

برخورد با خاطیان نصب نرم افزارهای جاسوسی

دسته ها: اخبار

برخورد با خاطیان نصب نرم افزارهای جاسوسی
معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا گفت: نصب نرم افزارهای جاسوسی و شبه جاسوسی اگر منجر به شنود اطلاعات کاربران شود یا با هدف دسترسی به اطلاعات کاربران باشد به استناد مواد یک تا چهار قانون جرایم رایانه ای جرم بوده و مرتکبان تحت پیگرد قضایی قرار می گیرند.

از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ حسین رمضانی افزود: مطابق بند (الف) ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه ای تولید، انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن داده ها یا نرم افزارهایی که تنها به منظور ارتکاب جرم رایانه ای به کار می رود، جرم و قابل مجازات است.

وی افزود: به همین دلیل افرادی که پیام هایی برای کاربران ارسال کنند با این عنوان که فرد می تواند با نصب آن روی گوشی خود اطلاعات و مکالمات دیگران را شنود یا مطالعه کنند تحت ماده فوق قابل پیگیری هستند و به تبع چنانچه کاربران با نصب این نرم افزار اطلاعات دیگران را شنود کنند مطابق ماده ۲ همین قانون به جرم شنود غیر مجاز محکوم می شوند.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا تصریح کرد: همچنین به استناد ماده یک قانون جرایم رایانه ای هر گونه دسترسی بدون مجوز و توسط هر کسی به سامانه های رایانه ای و مخابراتی جرم و قابل مجازات است، لذا با عنایت به ابهامات قانونی و رویه قضایی موجود مداخله پلیس فتا در حال حاضر بدون شکایت شاکی خصوصی و احاله از سوی دادسرا امکان پذیر نیست.

سرهنگ رمضانی در پاسخ به این سوال که بسیاری از این پیام ها از شماره های خارج از کشور برای کاربران ارسال می شود آیا با توجه به این که منبع انتشار خارج از کشور بوده پلیس فتا می تواند اقدامی در این زمینه انجام دهد؟، گفت: یکی از دلایل عمده دعوت سازمان های امنیتی و انتظامی از مردم برای استفاده نکردن از بسترهای ارتباطی خارجی مانند اپلیکیشن موبایلی همین استقرار دیتا سنترهای پشتیبانی این نرم افزارهای ارتباطی در خارج از کشور و مشکل پی جویی در رسیدگی به جرایم ارتکابی در بستر این نرم افزارهاست.

وی اظهار کرد: توصیه اکید پلیس برای نپیوستن به این بسترهای ارتباطی و یا اقدام محتاطانه در بسترهای یاد شده به خاطر همین مساله است، گرچه با ساز و کارهای تعاملی یا اقدامات فنی بسیار پیچیده قادر به کشف درصد قابل توجهی از جرایم این حوزه هستیم.

معاون امور ین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا افزود: اما مردم و کاربران باید از اعتماد به اشخاص و پیام های دریافتی در فضای مجازی به ویژه در بستر نرم افزارهای مذکور اجتناب کنند یا از انتشار هر گونه تصاویر و متونی که به نوعی متضمن مسوولیت مدنی یا کیفری برای آنهاست خودداری کنند.

وی اظهار داشت: مطابق قوانین جزایی کشور ایجاد مزاحمت، توهین، افترا و … جرم محسوب شده و خاطیان برابر قانون مجازات اسلامی، قانون جرایم رایانه ای و سایر قوانین جزایی به مجازات جرم ارتکابی محکوم می شوند و در این باره پرونده های بسیاری در پلیس فتا تشکیل شده است این پلیس خاطیان و مجرمان را شناسایی و جهت سیر مراحل قانونی در اختیار دستگاه محترم قضایی کشور قرار داده است.

سرهنگ رمضانی گفت: اگر چه پی جویی جرایم با منشا خارجی در تمام کشورهای دنیا با مشکلات فراوانی رو به رو است اما با توسعه و تقویت همکاری های بین المللی و قضایی هیچ جای جهان برای مجرمان سایبری امن نخواهد بود و پلیس فتا به دنبال توسعه این روابط است.

وی افزود: امروز چالش بزرگ تمامی پلیس های سایبری دنیا و دولت ها و کاربران متبوع آنها جرایم سایبری فراملی است که باعث ایجاد خسارت های فراوان به آنها می شود، بر همین اساس برای تنگ کردن عرصه برای مجرمان بین المللی سایبری تمامی پلیس های سایبری و بخش های مقابله با جرایم سایبری کشورها و همچنین اکثر ظرفیت های بین المللی در حال نزدیک شدن به یکدیگر به صورت ویژه و قابل توجه هستند.

معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا ناجا گفت: بهترین و مهمترین ابزار برای مقابله با جرایم سایبری فراملی با توجه به تعارض قوانین فراملی کشورها توسعه و تقویت همکاری های بین المللی لحظه ای و آنلاین است که به همین منظور بسترهای بسیار مناسبی شکل گرفته است و امروز پلیس فتا با بسیاری از پلیس های سایبری و سازمان های بین المللی برای مقابله با جرایم سایبری ارتباط آنلاین و لحظه ای دارد و عرصه را بر مجرمان سایبری بین المللی تنگ خواهد کرد.

سرهنگ رمضانی افزود: پرونده های بین المللی بسیاری بر اساس شکایت و دستور مقام قضایی درحوزه بین الملل به سرانجام رسیده است.

اخبار