رزومه

آرمان

ثبت‌نام ۴۹هزار نفر در سایت کارا برای دریافت تسهیلات

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

ثبت‌نام ۴۹هزار نفر در سایت کارا برای دریافت تسهیلات

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با تأکید بر اینکه مداخلات توسعه‌ای دولت در اشتغالزایی موثر است، گفت: تاکنون ۴۹هزار نفر در “کارا” ثبت نام کرده‌اند که تنها۱۰ درصد آنها دارای طرح اشتغالی توجیه‌پذیر بود‌‌ه‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شب گذشته برنامه جدید «پایش تولید و اشتغال» با موضوع اشتغال به طور زنده و با اجرای مرتضی حیدری روی شبکه یک رفت.عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال با حضور در این برنامه به موضوعات مهمی را مطرح کرد.

سوال نظرسنجی اولین برنامه «پایش» اشتغال از مخاطبان پرسیده شده است: به نظر شما برای ایجاد اشتغال، دولت کدام راه را در اولویت قرار دهد؟ ۱- اعطای تسهیلات اشتغالزا ۲- رفع موانع تولید.

منصوری درباره سوال نظرسنجی گفت:حتی یک برنامه موفق در دنیا وجود ندارد که از طریق ارائه تسهیلات در آن اشتغال ایجاد شده باشد.

وی ادامه داد:واقعیت کشور و تجربه سال های اخیر نشان می دهد ، شغلی که در کشور ایجاد می شود وابسته به رشد اقتصادی نیست. در سال ۹۵ رشد اقتصادی خوبی داشتیم. اما اشتغالی که ایجاد شد حاصل از آن رشد نبود. چرا که در حوزه هایی رشد داشتیم که ظرفیت ایجاد اشتغال در آنها بسیار کم بودند مانند حوزه انرژی. ولی در حوزه هایی اشتغال ایجاد شد که منجر به رشد اقتصادی بالا در کشور نشد. این تجربه دنیاست که رشد اقتصادی اشتغال ایجاد نمی کند. امیدواریم به رشد اقتصادی با ثبات برسیم که پیامد آن با اندکی تأخیر می تواند ایجاد اشتغال با ثبات باشد.

منصوری با بیان اینکه مبنای آمارگیری در کشور مرکز آمار است، افزود: اشتغالی که تنها با استفاده از وام و تسهیلات بانکی ایجاد شود، پایدار نخواهد بود. در نیمه ابتدای سال جاری ۳۵۰هزار دفترچه جدید صادر شد که این به معنی این است که اشتغال جدید داشته ایم.

منصوری گفت:معادل همین عدد اشتغال غیر رسمی داریم. اعدادی که مرکز آمار اعلام می کند، عدد قریب به واقعیت در مورد آمار اشتغالزایی است. رونق تولید برای ما اهمیت دارد. اما در راستای سیاست سرمایه گذاری در کشور دولت فقط باید به فکر رونق کسب و کار باشد و مداخله ای در لایحه های دیگر نداشته باشد. اما تجربه نشان داده است که نمی توان گفت دولت باید کنار باشد و رونق تولید خود به خود صورت گیرد.

وی درباره مداخلات توسعه ای دولت در بحث اشتغال گفت: رسته های فعالیت های پر اشتغال را دنبال می کنیم. در بخش تولید در حوزه ارتباطات، دربخش صنعت حوزه پوشاک، و در بخش فرهنگی حوزه گردشگری را در دستور کار قرار داده ایم. در پتروشیمی ساخت قطعات ، در بخش کشاورزی محصولات گلخانه ای و گیاهان دارویی و فنی مهندسی کشاورزی از جمله رشته هایی است که در دوره رکود هم موثر هستند و قرار داریم که دنبال کنیم.

معاون توسعه کارآفرینی افزود: بنابر این ابتدا رسته های پر اشتغال را شناسایی می کنیم. مزیت های مختلف در رشته های مختلف را شناسایی می کنیم. درمورد طرف عرضه هم ما با باز شدن پنجره جمعیتی روبرو هستیم. به طور مثال اگر در۵ سال اول دهه ۶۰ حدود ۹ میلیون نفر افزایش جمعیت داشتیم. اکنون این میزان وارد بازار کار شده اند. بنابر این یک جریان جدید وارد بازار کار شده اند.

منصوری افزود: در بحث دوم بحث آموزش عالی و مهارتی را داریم. به نظر می رسد ساز و کاری که در کشور وجود دارد کاربردی نیست. در حوزه توسعه ای و کاربردی تطابق مورد نیاز بین آموزش های دانشگاهی و نیاز بازار کار وجود ندارد. به طور مثال در حوزه itبیشترین میزان بیکار ار داریم. به دلیل اینکه محتوای آموزش به گونه ای نیست که فارغ التحصیل بتواند وارد بازار کار شود و نیازمند آموزش مهارت تکمیلی هستند. در زمینه مهارتی هم آموزش هایی که ارائه می شود متناسب با نیاز بازار کار نیست. بیشترین تمرکز دولت‌ها، این بود که رشد اقتصادی اتفاق بیفتد، حتی اگر رشد اقتصادی اتفاق بیفتد، لزوماً به این معنی نیست که اشتغال رخ می دهد .

منصوری با بیان اینکه وقتی می‌گوییم نرخ رشد اقتصاد منفی است، در همه حوزه‌ها منفی نیست، گفت: رویکرد ما این است که اشتغال ایجاد شود، به طوری که معیشت مردم تامین شود؛ بنابراین به سمت بخش غیررسمی و بنگاه‌های خرد رفته‌ایم که البته اشتغال در این حوزه ایجاد شده، اما با کیفیت بالایی نبوده است.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار گفت: در مورد مداخلات توسعه ای برنامه هایی داریم. به طور مثال شرکت های داخلی و خارجی نیازمند یک کد نویس در حوزه it هستند. اما عرضه این نیروی کار و مهارت وجود ندارد. مداخله ساده دولت این است که به آموزش این نیروی کار بپردازد. اما اینکه مداخله در پرداخت تسهیلات و اینکه به چه فردی پرداخت شود درست نیست.

وی ادامه داد: ارزیابی این بود که در حوزه بازی کامپیوتری می توانیم در عرصه جهانی رشد داشته باشیم به همین دلیل به دنبال ایجاد یک انیستیتو گیم در یکی از مناطق کشور رفتیم. نتیجه این بود که فارغ التحصیلان آموزش لازم را ببینند و در بخش های مختلف گیم فعالیت کنند . در نهایت نتیجه این فعالیت این بود که یکی از محصولات تولید شده از سوی این انیستیتو به ۸۶ کشور دنیا صادر شد بنابر این اگر ظرفیت ها را درست تشخیص دهیم و نهاد لازم را ایجاد کنیم می تواند در ایجاد اشتغال موثر باشد.

منصوری اظهار داشت: سالیانه در کشور حدود ۱۴ میلیارد دلار مصرف پوشاک داریم که بخش قابل توجهی از آن به صورت غیر رسمی وارد می شود. یکی از دلایل این است که تعرفه واردات مواد اولیه برای پوشاک غیر رسمی در بالا است. به همین دلیل صرف مادی ندارد که مواد اولیه وارد شود. زمانی که مواد اولیه وارد نشود تولید کاهش می یابد و مصرف کننده نیاز خود را از پوشاک وارداتی تأمین می کند.

وی افزود: مداخلات توسعه ای اگر به خوبی صورت گیرد راه گشا در مسیر اشتغال است. در یکی از استان ها بررسی کردیم و به این رسیدیم که تعداد زیادی بنگاه فعال کفش داریم و همزمان می توانیم جذب ۲تا ۳هزار نفری داشته باشیم.بنابر این مدرسه کفش ایجاد کردیم و این ها مصادیق هایی از ارزش افزوده و تکمیل زنجیره کسب و کار است.
منصوری گفت:پرداخت تسهیلات مایع تسهیل کار است و باید وجود داشته باشد. یکی از اشتباهات این است که تسهیلات یارانه دار پرداخت می شود. بر روی کاغذ می توان محاسبه کرد که سرمایه گذاری باید منجر به اشتغال شود. اما علی رغم اینکه گاهی تذکرات جدی داده شده است این تجربه تکرار شده است. در چنین شرایطی به نظر می رسد که انگار به مردم می گوییم فقط بیایید تسهیلات دریافت کنید.

اما بعد مشاهده می کنیم که فضایی برای کسب و کاروجود ندارد. در چنین شرایطی انگار می گوییم لطفاٌ پول را دریافت کنید اما قرار نیست کاری کنید. بهترین اقدام برای رشد پوشاک اتصال واحدهای کوچک به شبکه های بزرگ وبرند در دنیا است. اتصال بنگاه های کوچک به کشورهای صاحب برند دنیا انجام دادیم که این واحدها نوع فعالیت را یاد می گیرند. ما مسئول هماهنگی سیاست های اشتغال هستیم. هماهنگی با وزارت صنعت و وزارت ارتباطات در زمینه اشتغالزایی انجام دادیم.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار درباره سامانه کارا گفت: از چهارشنبه گذشته تا کنون ۴۹هزار نفر روی سایت کارا ثبت نام کرده اند که تنها ۱۰ درصد آنها طرح های اشتغالی توجیه دار داشته اند. پیش نیاز ایجاد اشتغال این است که که ما رشد اقتصادی پایدار داشته باشیم ،شاید در کشور ما رشد اشتغال داشته ایم اما پایدار و با کیفیت نبوده است. در کشوری مانند ایتالیا نرخ بیکاری در زمان رکود به ۴۲درصد رسیده است اما در ایران این نرخ به ۲۷ رسیده است و این به دلیل وجود مشاغل غیر رسمی دراقتصاد است.

وی درباره ضرورت ایجاد شغل با استفاده از تسهیلات گفت: وزارت کار نباید وابسته به تسهیلات کار کند. اما قطعاً نیازمند منابع اعتباری هستیم. برای مداخلات از جنس نهاد سازی، زنجیره کسب و کار و اصلاح نیاز آموزش و مداخلات توسعه ای در مناطق نیازمند اعتبارات هستیم. در حال حاضر برای اجرای طرح کارورزی، ارائه مشوق بیمه ای کارفرمایی و یارانه دستمزد در استان هایی که پر بیکاری هستند نیازمند منابع هستیم. تجربه نشان داده است در کشورهایی که مشکل اشتغال بحرانی در شرایط رکود داشتند مخارج را از همه موارد کاهش و مخارج اشتغال را افزایش دادند. ما نیازمند این نوع از منابع هستیم.

وی در پاسخ به اینکه اگر قیمت حامل های انرژی افزایش نیابد منابع اشتغالی چگونه تأمین می شود گفت: طبق مذاکراتی که با کمیسیون تلفیق داشتیم قرار شده است که این منابع را از طریق دیگری شناسایی کنند. تا جایی که خبر دارم اصلاح قیمتی و تعدیل قیمتی یکی از راه ها برای یافتن منابع جایگزین است. پیشنهادات جایگزین، بحث اموال و … مطرح شده است. اما احتمال کاهش منابع اشتغال وجود دارد. در حالت کلی باید بگویم ایجاد اشتغال بدون منابع امکان پذیر نیست.

وی درباره بسته اشتغالزایی سال ۹۷ گفت: یک بسته اشتغال فراگیربرای سال ۹۷ فراهم کردیم که بخشی از فعالیت را پوشش می دهد. به طور مثال بحث مسکن و بافت فرسوده از جمله مواردی است که می تواند شغل ایجاد کند. کاهش هزینه اشتغال برای کارفرمایان از جمله مواردی است که در دستور کار داریم. «برنامه اشتغال فراگیر»، توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال پایدار مبتنی بر ظرفیت های هر استان در سطح ملی و روستایی است که این ظرفیت ها تحت عنوان رسته های پراشتغال شناسایی و ابلاغ شده است و در سال آینده هم دنبال می کنیم.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار