رزومه

آرمان

جزئیات آزمون دستیاری اعلام شد

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

محمدحسین پورکاظمی گفت: ثبت‌نام در چهل و سومین آزمون پذیرش دستیار تخصصی از دی ماه سال گذشته آغاز شد و در اسفند ماه چندین بار تمدید شد که در این دوره در نهایت ۱۴ هزار و ۸۶ نفر ثبت‌نام کردند.

وی ادامه داد: این دوره از آزمون ۹ اردیبهشت ماه در ۲۱ مرکز استان به نحو مثبت و خوبی برگزار شد که امنیت آن تأمین شده بود و هم اکنون از سراسر کشور پاسخنامه‌ها جمع‌آوری و به تهران منتقل شده است.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی گفت: کلید اولیه سؤالات امروز روی سایت سنجش آموزش پزشکی قرار خواهد گرفت.

وی در مورد زمان اعلام نتایج اولیه نیز گفت: به داوطلبان اجازه داده شده که سؤالات آزمون را به همراه خود ببرند و پس از کنترل پاسخ‌ها نقطه‌نظرات خود را اعلام کنند به این ترتیب نتایج اولیه در خرداد ماه اعلام خواهد شد.

پورکاظمی افزود: داوطلبانی که از مجموع ۶۰۰ نمره حداقل ۱۵۰ نمره را کسب می‌کنند اجازه انتخاب رشته خواهند داشت. رتبه آنها اعلام می‌شود و این افراد بر اساس نمره کسب شده و علاقه خود رشته تخصصی را انتخاب می‌کنند.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی ادامه داد: در این آزمون، داوطلبان در ۵ گروه درسی( جراحی عمومی، زنان و زایمان)، (بیماری های داخلی، بیماری های قلب و عروق)، (کودکان، بیماری های عفونی و گرمسیری)، (ارتوپدی، گوش گلو و بینی و جراحی سر و گردن، جراحی کلیه و مجاری ادراری، رادیولوژی، چشم پزشکی، اپیدمیولوژی و آمار) و (آسیب شناسی، پوست، فارماکولوژی، بیماری های مغز و اعصاب، روانپزشکی و اخلاق پزشکی) می توانند انتخاب رشته کنند.

وی در مورد سهمیه مناطق محروم و بومی گفت: بر اساس قانون تا سقف ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش به سهمیه مناطق محروم اختصاص دارد و این طور نیست که اجازه تغییرات در این ظرفیت به دانشگاه‌ها داده شده باشد اما برخی از رشته‌ها مانند پزشکی اتمی تقاضایی برای ظرفیت بومی ندارد.

پورکاظمی در مورد تغییر ظرفیت پذیرش داوطلب در این دوره از آزمون گفت: ظرفیت پذیرش هر سال دانشگاه‌ها بر اساس نیاز خود اعلام می‌کنند تا بتوانند دانشجو تربیت کرده و وضعیت را مدیریت کنند. این دانشگاه‌ها تعداد دستیار مورد نیاز خود را به وزارت بهداشت اعلام می‌کنند که امسال ظرفیت پیش‌بینی شده کمتر از سال گذشته نخواهد بود.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی تصریح کرد: البته دانشگاه‌های علوم پزشکی تقاضا دارند که ظرفیت‌های پذیرش کاهش یابد چرا که سال گذشته افزایش ظرفیت را داشته‌ایم امسال حدود ۳ هزار نفر امکان پذیرش در رشته‌های تخصصی را خواهند داشت و در مجموع می‌توانیم بگوییم ظرفیت‌ها کاهش نیافته است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار