رزومه

آرمان چای لاغری

دانشکده هنر آبادان اسیر سیاست‎های انقباضی وزارت علوم

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

دانشکده هنر آبادان اسیر سیاست‎های انقباضی وزارت علوم

دانشگاه به عنوان محل جبلان تفکر و اندیشه نقش سنگینی در برابر جامعه دارد به طوری که موظف است جامعه را به سمت آرمان‌های اسلامی و انسانی پیش ببرد.

نقشه جامع علمی کشور بر همین اساس و با نگاه راهبردی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد تا بتواند ضمن ایجاد پویایی، چشم انداز روشنی را برای دانشگاه‌ها ایجاد کند.

معاونت طرح و برنامه در دانشگاه شهید چمران اهواز بر اساس همین تفکر و با نگاهی جامع راه اندازی شد که در راستای تبیین و بررسی موضوعات مرتبط گفت‌وگویی با حمیدرضا غفوری معاون طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز ترتیب داده شد.

برچه مبنایی معاونت طرح وبرنامه در دانشگاه شهید چمران اهواز راه اندازی شد؟

معاونت طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز از سال ۸۵ در نمودار تشکیلات دانشگاه دیده شده است ولی در این مدت ۱۰ سال به شکل عملیاتی در نیامده بود که از سال ۹۴ توانستیم این معاونت را در دانشگاه راه اندازی کنیم.

اساس معاونت طرح و برنامه براین بود که بتواند فارغ از گرفتاری‌های روزمره و بدون اینکه دچار روزمرگی و یکنواختی شود درباره اهداف و رسالت‌های دانشگاه تولید فکر و اندیشه کند و اینها را به مرحله عملیاتی رسانده و به نیابت از رئیس دانشگاه بر آنها نظارت داشته باشد.

معاونت طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران مصرانه پیگیر است که بتواند با ایجاد ساختار جدید که کلان‌نگر و منعطف و چابک باشد بتواند آرمان‎ها و اهداف مدنظر معاونت طرح و برنامه را محقق سازد البته چارت این معاونت تقدیم هیئت امنا شده بنابراین امیدواریم تاسال آینده این چارت مصوب شود.

یکی از مسائل مطرح بحث به روز بودن مجموعه دانشگاه است آیا معاونت طرح وبرنامه این مقوله را پیگیری می‌کند؟

ماهیت دانشگاه مثل هر موجود زنده دیگری نیازمند تغییر و تحول و به روز شدن است و معاونت طرح و برنامه این وظیفه را دارد که به صورت مستقل این تغییر را به شکل هدفمند طراحی و پیش ببرد البته این طراحی حتما وظیفه تخصصی هر بخشی است و ما در سطح مجموعه دانشگاه دنبال هماهنگی و همگامی هستیم.

باید باور داشته باشیم اجزاء دانشگاه جدا از هم نیستند بلکه مثل یک پیکر واحدی هستند که باید همه اجزاء را با هم دید و با هم پیش برد زیرا ممکن است بدون داشتن نگاه کلان برنامه پژوهشی مصوب شود که این موضوع به برنامه آموزشی لطمه می‌زند پس باید همه را با هم دید و پیش برد که این یکی از وظایف اصلی معاونت است.

از اهداف ایجاد ساختارجدید و نظامند افزایش کارایی در سطوح مختلف دانشگاه است و هر چند امروزه کارایی دانشگاه وضعیت مناسبی دارد و با شاخص‌های مختلف کارایی در واحدهای مختلف ارزیابی می‎شود اما امیدواریم با ایجاد معاونت این کارایی را ارتقا ببخشیم.

یکی از مسایلی که اکنون به شکل مستقیم معاونت طرح وبرنامه متولی آن است مسایل عمرانی است دراین باره توضیح بفرمایید؟

در حال حاضر ۱۴ پروژه عمرانی در حال پیگیری است که اوایل بخش عمده‌ای از آن به دلیل کمبود اعتبارات و یا اختلافات بین پیمانکار و دانشگاه دچار رکود شده بود ولی توانستیم بار دیگر آن‌ها را فعال کنیم. در سال گذشته چیزی در حدود ۵ درصد اعتبارات عمرانی محقق شده بود ولی امسال این رقم بهتر شد.

دانشکده عمران و معماری مدتی متوقف شده بود که اکنون با پیگیری صورت گرفته کار آن دوباره شروع شده همچنین فاز دوم دانشکده علوم زمین و دانشکده نفت و گاز و پتروشیمی و مرکز تحقیقات حفاری نیز با هماهنگی‌هایی که با وزارت نفت شده از محل اعتبارات این وزارتخانه به زودی آغاز می‌شود.

غفوری دانشکده هنر آبادان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

خلاء این نوع دانشکده در خوزستان احساس می‌شود ولی به خاطر سیاست‎های انقباضی وزارت علوم و با توجه به اینکه هنوز مجوزهای اولیه این دانشکده اخذ نشده است هنوز این دانشکده در ابتدای مسیر است و زمان زیادی نیاز است.

برای افزایش بودجه دانشگاه شهید چمران اهواز چه راهکارهای دنبال می شود؟

در زمینه بودجه دانشگاه شهید چمران مهمترین چالشی که داریم مسئله پایه بودجه دانشگاه است که بسیار پایین است و افزایش‎های سالانه چندان رقم بالای نمی‎شود که با رایزنی‏های که با معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و استانداری خوزستان شده است امیدواریم بتوانیم پایه بودجه دانشگاه را ارتقا دهیم البته سال گذشته دانشگاه در زمینه تحقق بودجه جزء دانشکاه‌های برتر کشور بوده است.

یکی از مسائلی که این معاونت پیگیری می‌کند این است که بتواند با توجه به بسترهای علمی که دانشگاه دارد سهم مهمی در پروژه‎های استانی و کشوری ایفا کند و برای همین رایزنی‌‏های زیادی با وزارت نفت شده است و در همین راستا پژوهشکده حفاری و رشته‎های مهندسی شیمی در دانشگاه راه‎اندازی می‌شود.

نقشه جامع علمی کشور یکی از اسناد مهم است که مقام معظم رهبری به صورت مکرر از دانشگاه‎ها مطالبه کرده است برای گفتمان‎سازی و اجرایی شدن این سند حیاتی چه اقداماتی انجام شده است؟

پیاده ‎سازی نقشه جامع علمی کشور وگفتمان‎سازی آن جزو اولویت‎های اصلی معاونت طرح و برنامه است و مایه مباهات است که شخص اول ممکلت اینقدر نسبت به مسئله دانشگاه و پیشرفت آن حساسیت و دقت دارند.

معاونت طرح و برنامه دانشگاه راهبردهای اصلی این نقشه جامع را استخراج کرده و در قالب کتابچه در اختیار هیئت علمی قرار داده تا بتوان گفتمان سازی صورت گیرد.

کارگاه‎ها و برنامه‎های برای گفتمان‎سازی و مطرح کردن نقشه جامع علمی کشور در دانشگاه برنامه‎ریزی شده و از سایر بخش‎ها و معاونت‎های دانشکاه نیز خواستیم برنامه‎های خود را ذیل این نقشه تدوین کنند.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار