رزومه

آرمان

رئیس مرکز آمار ایران:میانگین اشتغال سالانه در دولت یازدهم۴۸۵ هزارشغل است/نیاز سالانه کشور ایجاد ۹۶۰هزار شغل

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رئیس مرکز آمار ایران:میانگین اشتغال سالانه در دولت یازدهم485 هزارشغل است/نیاز سالانه کشور ایجاد 960هزار شغل

رئیس مرکز آمار ایران گفت:میانگین ایجاد اشتغال در دولت یازدهم سالانه ۴۸۵ هزار و در دولت نهم و دهم۷۶هزار شغل بود، نیاز کشور ایجاد سالانه ۹۶۰هزار شغل است که هنوز با این رقم فاصله داریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «امید علی پارسا» روز شنبه در حاشیه نشست خبری در خصوص تعریف شاغل گفت: تعریف شاغل(بر مبنای یکساعت کار در هفته) از سال ۱۳۸۲ در کشور مطرح شد و در سال ۱۳۸۴ مصوب و در طرح های نمونه گیری اشتغال بکار گرفته شد.
به گفته این مقام مسئول حوزه آمار کشور،تعریفی که برای شاغل در طرح های آمارگیری استفاده می شود،تعریفی بین المللی است و ربطی به مرکز آمار ایران ندارد، برای مفاهیم آماری همه کشورها باید تابع یک تعریف باشند.
وی با توضیح منطق تعریف یکساعت کار در هفته گفت: مرکز آمار ایران در سطح فرد اطلاعات تولید نمی کند و به دنبال تجمیع اطلاعات است و در نهایت تولید آمارهای کلان است.
پارسا گفت: کسی که از یک تا۴۴ساعت در هفته کار می کند می تواند شامل اشتغال ناقص و یا اشتغال کامل شود و این گزینه ها بستگی به ساعات کار دارد.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین نتایح نمونه گیری نیروی کار ۲۳میلیون و ۸۲۷هزار نفر شاغل هستند که ۹٫۲درصد کسانی هستند که دارای اشتغال ناقص(کمتر از ۴۴ساعت) می باشند.
رئیس مرکز آمار ایران بیان داشت: فردی که یکساعت کار در هفته کرده باشد، اشتغال ناقص است .بیش از ۴۰درصد از مردم بیش از ۴۴ساعت در هفته کار می کنند.
وی گفت: طبق آخرین نتایج آمارگیری از نیروی کار(تابستان ۹۶) ۲۳میلیون و ۸۲۷هزار نفر شاغل هستند و سه میلیون و ۱۵۰هزار نفر اصلا کار نمی کنند.
وی افزود: در صورتی که کل حجم کار(نفر روز یا نفر ساعت) را به ۲۳میلیون و ۸۲۷هزار نفر جمع کنیم سرانه حجم کار بدست می آید .هدف این است که چه حجمی از مردم چه حجمی از کار را انجام می دهند.
پارسال اظهار داشت: مرکز آمار ایران نمایی از وضعیت اشتغال و بیکاری را بررسی می کند و قرار نیست در طرح نیروی کار به این موضوع پاسخ دهد که آیا اشتغال معیشت خانوار را تامین می کند یا نه؟
پارسا در بخشی دیگر از این نشست بیان داشت: با نرخ بیکاری به تنهایی نمی توان استان های کشور را به هم مقایسه کرد.
وی ادامه داد: برای مقایسه استان ها باید میانگین موزونی از شاخص مشارکت اقتصادی،نرخ بیکاری،نسبت اشتغال، درصد افزایش سالانه شاغلان،نرخ اشتغال ناقص را با هم در نظر گرفت.
رئیس مرکز آمار ایران گفت: در صورتی هم که بخواهیم یک شاخص را با هم مقایسه کنیم افزایش تعداد شاغلان در هر استان است.
پارسا افزود: در صورتی که سالانه چهار درصد به اشتغال هر استان اضافه شود ۹۶۰هزار شاغل به جمع شاغلان کشور اضافه خواهد شد.
وی اظهار داشت: با تدابیری که استانداران در برنامه اشتغال فراگیر قرار است به ثمر برسانند زیر ساخت های اشتغال در استان های کشور فراهم خواهد شد.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار