نیکان

رشد متوسط ۵۰ درصدی وام‌های دانشجویی علوم پزشکی/ آغاز ارائه وام‌ دستیاری از هفته جاری

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به رشد ۵۰ درصدی وام های دانشجویی از ارائه وام‌های دانشجویان دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی از هفته جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، بهروز رحیمی در وبینار آموزشی مجازی «ساختار بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ستاد و  علوم پزشکی» گفت: ما اعتقاد داریم صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، صندوق رفاه همه تلاش‌گران حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی است و روسای دانشگاه‌ها و معاونان فرهنگی و دانشجویی عضو خانواده صندوق رفاه هستند.

وی افزود: در این مسیر ما نیاز به هم‌افزایی میان دانشگاه‌ها، معاونت فرهنگی و دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویی هستیم که این اضلاع آنقدر در این روزها هماهنگ و ساعت‌وار در حال خدمت هستند که من ایمان دارم اتفاقی مبارک و ماندگار خواهد بود.

رحیمی در خصوص وضعیت بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، اظهار داشت: ما امسال موفق شدیم رشد ۱۴۵ درصدی را در منابع عمومی صندوق رفاه داشته باشیم که این امر در سنوات آینده، رفاه دانشجویی را به دنبال دارد.

وی به ایجاد ردیف‌های جدید در بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: ایجاد ردیف‌های جدید بودجه در سال ۹۹ کار بسیار سختی بود که امسال علاوه بر حفظ ردیف‌های بودجه، سه ردیف بودجه «تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها»، «تغذیه دانشجویان» و «وام دستیاری» را داشتیم.

این مقام مسؤول تاکید کرد: جالب است بدانید کل منابع دریافتی ما در چهار ماه ابتدایی سال جاری از مجموعه سازمان برنامه و خزانه کشور تا انتهای تیرماه جاری، از کل منابع سال ۹۸ عبور کرد که نشان از کار تیمی و سیستمیک است.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: امسال تفاهم نامه وام دستیاری امضا و منابع آن تامین شده و با قرارداد با بانک عامل این منابع متمرکز شد و بر اساس دستورالعملی که در هفته جاری ابلاغ خواهد شد، ارائه وام‌های دانشجویان دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی را آغاز خواهیم کرد.

وی گفت: پیش بینی ما ارایه وام قرض‌الحسنه تا سقف ۱۰ هزار نفر به مبلغ ۱۵ میلیون تومان است، این پرداخت با تاکیدات و پیگیری‌های انجام شده به بازبینی تفاهم‌نامه منتج شد که در نهایت پرداخت ما را از سه مرحله پرداخت ۵ میلیون تومانی به ۱۵ میلیون در یک مرحله تغییر در اقساط ۳۶ ماهه و سود ۴ درصد تغییر داد.

رحیمی به بیمه سلامت دانشجویان دستیاری اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص چندین بار به دستیاران و دانشجویان دکتری (Ph.D) پیامک ارسال شد اما معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها هم با دانشجویان تماس بگیرند. تا کنون ۳ هزار و ۸۰۰ دانشجو و خانواده تحت تکفل‌شان ثبت نام خود را نهایی کرده‌اند و دفترچه بیمه سلامت برای آنها صادر می شود.

وی از رشد متوسط ۵۰ درصدی وام‌های دانشجویی خبر داد و گفت: از ابتدای مهرماه جاری که ابلاغ اعتبارات را خواهیم داشت، وام تحصیلی برای مجردان ۵۰ درصد و متاهلان ۶۵ درصد، وام مسکن بسته به شهرهای مختلف بین ۲۰ تا ۳۵ درصد، وام ودیعه مسکن تا ۳۵ درصد و وام‌های ضروری تا سقف ۷۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یادآور شد: نکته مهمتر این‌که با توجه به سقف ریالی پیش‌بینی شده و منابعی که تجمیع کرده‌ایم، افزایش دو برابری ریالی و تعدادی در کلیه وام‌های دانشجویی را خواهیم داشت.

وی گفت: نکته مهم این‌که در این ایام هزینه‌های خانوار در حوزه‌های دانشجویی بالاتر خواهد رفت، هر قدر که تصور کنیم برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی و نبود دانشجویان در فضای خوابگاهی هزینه آنها را کاهش خواهد داد اما به واقع دانشجویان هزینه بیشتری دارند و بر این اساس مراقبت خواهیم کرد تا بیشترین آرامش را برای دانشجویان ایجاد کنیم.

رحیمی در خصوص استفاده از ظرفیت خیرین در فضای رفاهی دانشجویان، گفت: در حوزه خیرین نیازمند فضاسازی اجتماعی، ظرفیت‌سازی، شاخص‌سازی و نشان‌سازی هستیم تا بتوانیم پروژه‌هایی را برای مشارکت خیران طراحی کنیم. در این حوزه تاکنون چهار جلسه با خیران داشته‌ایم و امید داریم ۴۸ پروژه باقی مانده خوابگاهی را با مشارکت سه ضلع «دانشگاه، صندوق رفاه و خیران» با ایجاد پروژه‌های خیرساز را دنبال کنیم.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار