رزومه

آرمان چای لاغری

زنان بیشتر در معرض سرطان تیروئید هستند

دسته ها: اخبار

زنان بیشتر در معرض سرطان تیروئید هستند

دبیر نخستین سمینار تومورهای سروگردن گفت: سرطان تیروئید معمولاً زنان را بیشتر گرفتار می‌کند؛ بروز گره، بافت سفت و برجستگی غیرطبیعی در گلو اولین علامت بروز این نوع سرطان است.

نوید احمدی در افتتاحیه نخستین سمینار تومورهای سر و گردن که در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می‌شود، گفت: سرطان تیروئید معمولاً در سنین کمتر افراد را گرفتار کرده و در زنان بیشتر مشاهده می‌شود.

وی افزود: این سرطان نیز دارای دو نوع خوش خیم یا تمایز یافته و بدخیم یا تمایز نیافته است. سرطان‌های تمایز یافته پاسخ بهتری به درمان می‌دهند و خطر کمتری دارند. سرطان‌های تمایز نیافته که نوع بسیار بدخیم سرطان هستند شیوع کمتری دارند اما خطرناک و کشنده‌اند و نمی‌شود کاری برای آن‌ها کرد.

دبیر نخستین سمینار تومورهای سروگردن درباره عوامل ابتلا به سرطان تیروئید گفت: مهم‌ترین عامل ژنتیک و سابقه خانوادگی است. همچنین اشخاصی که درمان با اشعه ایکس داشته‌اند بیشتر در معرض ابتلا به این نوع از سرطان قرار دارند.

وی در خصوص چگونگی تشخیص این تومور، اظهار کرد: معمولاً در ابتدا گره‌ای در غده تیروئید ظاهر می‌شود که برجسته تر از قسمت‌های دیگر و همانند بیماری گواتر است. در واقع افراد در ابتدا احساس می‌کنند بافت، سفتی و برجستگی غیرطبیعی در گلویشان ایجاد شده است.

دبیر نخستین سمینار تومورهای سروگردن با بیان اینکه درمان سرطان تیروئید عمدتاً از طریق جراحی انجام می‌شود، گفت: وقتی این افراد به پزشک مراجعه می‌کنند در صورت تشخیص اولیه، تست‌های خونی، ارزیابی عملکرد تیروئید، اسکن رادیوایزوتوپ و نمونه برداری در مراحل تکمیلی انجام می‌شود. اگر گره ایجاد شده خوش خیم باشد تحت کنترل قرار می‌گیرد اما اگر بدخیم باشد عمل جراحی ضروری می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر غده تیروئید برداشته شود، فرد دچار کم کاری تیروئید خواهد شد که باید درمان‌های جایگزین نیز تجویز شود. درمان بوسیله رادیوایزوتوپ‌ها در این نوع از تومورها نیز دنبال می‌شود.

وی درباره هزینه درمان سرطان تیروئید، گفت: امروز درمان سرطان‌ها توسط پزشکان کشور و در بیمارستان های دولتی از طریق دفترچه‌های بیمه قابل انجام است. درمان با اسکن رادیوایزوتوپ ها و رادیواکتیوها نیز مشمول بیمه است و از لحاظ مالی بار سنگینی برای بیمار همراه ندارد.

احمدی درباره نقش کمبود ید در بدن در بروز تومور غده تیروئید، عنوان کرد: کمبود ید در بروز سرطان تیروئید تأیید شده نیست و در مجموع این سرطان بر خلاف دیگر سرطان‌ها ارتباط زیادی با تغذیه ندارد و بیشتر به ژنتیک و قرار گرفتن در معرض اشعه بستگی دارد.

نخستین سمینار تومورهای سروگردن در روزهای اول و دوم مرداد ماه جاری در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد در حال برگزاری است.

اخبار