رزومه

آرمان

سرویس آنلاین ترجمه مقالات علمی انگلیسی در SID راه‌اندازی می‌شود

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

سرویس آنلاین ترجمه مقالات علمی انگلیسی در SID راه‌اندازی می‌شود

سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از راه‌اندازی سرویس آنلاین ترجمه مقالات علمی انگلیسی در SID خبر داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی مرکز اطلاعات علمی، فاطمه عظیم‌زاده سرپرست این مرکز ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید تحصیلی و بهار علم و دانش، خاطرنشان کرد: این سرویس تحت عنوان ترجمیار و با مشارکت شرکت پردازش هوشمند ترگمان از اواسط مهر ماه در SID راه‌اندازی می‌شود. از طریق این سرویس کاربران قادر خواهند بود تا مقالات انگلیسی را در فرمت PDF به زبان فارسی ترجمه کنند.

عظیم‌زاده با اشاره به فرایند بازنویسی تارگاه SID خاطرنشان کرد: سرویس ترجمیار یکی از خدمات جدیدی است که در جریان فرایند بازنویسی تارگاه SID و در راستای خدمات تازه این تارگاه در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. تا قبل از پایان سال و با اتمام فاز نهایی بازنویسی تارگاه SID ، کاربران شاهد امکانات و سرویس‌های جدید و بازیابی بخش‌های مختلف این تارگاه خواهند بود.

وی ادامه داد: سرویس ترجمیار با توجه به نیاز مخاطبان در راستای دسترسی آسان به مقالات و منابع علمی و بهره‌گیری از دانش علمی روز دنیا راه‌اندازی شده و برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا با عضویت در این سیستم بتوانند متن مقالات علمی انگلیسی را ترجمه کرده و از آن جهت تحقیقات و پژوهش‌های علمی استفاده کنند.

سرپرست مرکز اطلاعات علمی افزود: ترجمیار به عنوان یک دستیار هوشمند فعالیت کرده که با ترکیب سرعت ترجمه ماشینی و دقت و ظرافت انسانی قادر است فرایند ترجمه را با خطای کمتری نسبت به سایر سرویس‌های ترجمه انجام دهد. در این سیستم هر بخشی از مقاله که برای ترجمه توسط کاربر انتخاب شده به صورت رنگی مشخص شده و کاربر می‌تواند از هربخشی از متن ترجمه را آغاز کند. علاوه بر این در هنگام ترجمه متون تخصصی، با توجه به وجود یک فرهنگ لغت تخصصی که با استفاده از واژگان معادل موجود در بانک‌های اطلاعاتی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی غنی‌تر شده است، لغات متعددی را به کاربر پیشنهاد می‌دهد تا بتواند با توجه به متن به مطلوب‌ترین و بهترین ترجمه برسد.

وی با اشاره به سهولت کار با ترجمیار خاطرنشان کرد: محیط ویرایشگر این سرویس از لحاظ ظاهری شبیه به محیط Office بوده و کاربر قادر است پس از ترجمه و ویرایش، فایل خروجی را در فرمت doc دریافت کند.

سرپرست مرکز اطلاعات علمی ادامه داد: دسترسی به ترجمیار از طریق کد ورودی امکان‌پذیر است، اما کاربران SID می‌توانند با جستجو در بانک مقالات انگلیسی نشریات علمی و مجامع علمی به منابع مورد نظر خود به راحتی دسترسی پیدا کرده و با دریافت کد تخفیف ۵۰ درصدی از خدمات ترجمه آنلاین بهره‌مند شوند.

عظیم زاده در پایان خاطرنشان کرد: این سرویس به صورت آزمایشی از اواسط مهر در پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی به نشانی www.SID.ir رونمایی شده و در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار