نیکان

شرایط تغییر رشته در دانشگاه پیام نور

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

تغییر رشته برای دانشجویان پیام نور براساس آیین نامه آموزشی، به دو روش امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، هر سال برخی از داوطلبان کنکور بعد از قبولی در دانشگاه، به دلایلی قصد تغییر رشته را دارند. تغییر رشته در هر دانشگاهی شرایط خاص خود را دارد که تغییر رشته برای دانشجویان پیام نور براساس آیین نامه آموزشی به دو روش امکان پذیر است.

تغییر رشته در دانشگاه پیام نور یک بار و فقط در مقطع کارشناسی امکان پذیر است و دانشجویان کارشناسی ارشد نمی‌توانند تغییر رشته بدهند.

دانشجویان پیام نور به دو روش امکان تغییر رشته دارند، بر اساس آیین نامه جدید دانشجویان در روش اول که مخصوص دانشجویانی است که در کنکور سراسری شرکت کرده باشند در این روش دانشجویان بعد از گذراندن حداقل ۱۲ واحد و داشتن شرایطی می‌توانند تغییر رشته دهند.

روش اول تغییر رشته: این روش به تغییر رشته ماده ۲۴ معروف است برای تغییر رشته به این روش داشتن شرایط زیر الزامی است:

دانشجوی دوره کاردانی وکارشناسی پیوسته با داشتن شرایط زیر می‌تواند از یک رشته یا گرایش به رشته یا گرایش دیگر تحصیلی در آن گروه آزمایشی یا در یک گروه آزمایشی دیگر و در همان مرکز / واحد تغییر رشته یا گرایش دهد.

الف: وجود رشته یا گرایش مورد تقاضای دانشجو در همان مرکز / واحد

ب: کمتر نبودن نمره اکتسابی دانشجو در آزمون سراسری از نمره کشوری آن رشته یا گرایش در مرکز/ واحد «در سال پذیرش»، «سهمیه قبولی و گروه آزمایشی»

ج: دانشجو حداقل یک نیمسال تحصیلی و حداقل ۱۲ واحد درسی «غیر دروس جبرانی» را گذرانده باشد.

د: امکان ادامه تحصیل دانشجو در سنوات مجاز باقیمانده.

ه: موافقت مرکز / واحد و تأیید شورای آموزشی استان؛ و: تغییر رشته گرایش فقط برای یک بار و در همان مقطع امکان پذیر است.

ج: در صورتی که رشته مورد نظر دانشجو در مرکز ارائه نمی شود پس از کسب شرایط تغییر رشته می‌توانند تقاضای مهمان دائم به مرکز مجری رشته کنند.

روش دوم درخواست تغییر رشته: در صورت داشتن شرایط زیر امکان تغییر رشته برای کلیه دانشجویان کارشناسی پیام نور ورودی کنکور سراسری، فراگیر و بدون آزمون وجود دارد:

تغییر رشته کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی پیوسته اعم از آزمون سراسری / فراگیر / بدون آزمون (سوابق تحصیلی) که فاقد شرایط ماده ۲۴ آئین نامه باشند در صورت کسب شرایط ذیل بلامانع است.

الف: دانشجویان گروه آزمایشی علوم انسانی و هنر در صورت گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی با معدل ۱۲ و بالاتر می‌توانند در داخل گروه آزمایشی علوم انسانی و هنر در مرکز/ واحد محل تحصیل تغییر رشته دهند.

ب: دانشجویان گروه ازمایشی علوم ریاضی و علوم تجربی با گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی با معدل ۱۲ و بالاتر می‌توانند به کلیه رشته‌های فعال در مرکز / واحد محل تحصیل تغییر رشته کنند.

ج: در صورتیکه رشته مورد نظر دانشجو در مرکز ارائه نمی‌شود، پس از کسب شرایط تغییر رشته می‌توانند تقاضای مهمان دائم به مرکز مجری رشته کنند.

تذکر مهم ۱: رشته مهندسی معماری و شهر سازی با شرایط بند ب مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تذکر مهم ۲: دانشجویانی که بصورت مهمان دائم تحصیل می‌کنند، می‌توانند در همان مرکز از شرایط تغییر رشته استفاده کنند.

دانشجویان دانشگاه پیان نور که متقاضی تغییر رشته  هستند از تاریخ ۲ دی این فرصت برای آنها مهیا شده  و در تاریخ ۲۶ بهمن به پایان می‌رسد.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار