نیکان

شرایط ثبت وام‌های دانشجویی تسهیل می‌شود

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، بخشنامه‌ای در خصوص تسهیل شرایط ثبت وام و بهره مندی حداکثری دانشجویان از وام‌های صندوق رفاه را به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.

 

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، ثبت نام وام های دانشجویی از حدود یک ماه پیش آغاز شده است اما امسال بر خلاف رویه هر ساله دانشجویان در دانشگاه ها حضور ندارند و برای ثبت  نام درخواست وام های دانشجویی با مشکل مواجه هستند. علاوه بر این به دلیل اعمال محدودیت های کرونایی در کشور بسیاری از بانک ها تعطیل  بوده و دانشجویان با مشکل ارائه مدارک ضامنین نیز مواجهه هستند.

در این راستا ناصر مطیعی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، بخشنامه‌ای در خصوص تدابیر لازم جهت تسهیل شرایط ثبت وام و بهره مندی حداکثری دانشجویان از وام‌های صندوق رفاه را به روسای دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.

این بخشنامه به شرح زیر است:

پیرو بخشنامه‌های جدول زمان بندی ثبت نام وام‌ها و آیین نامه جدید پرداخت و بازپرداخت وام‌های دانشـجویی به اسـتحضار می‌رسانـد؛ نظر به اینکه برنـامه‌ها و سیاست کلان صـندوق رفاه درسال تحصـیلی جاری تقویت وام‌های دانشـجویی و ظرفیت سازی بهره مندی حداکثری دانشـجویان از وام‌های صندوق رفاه است؛ برای تسـهیل در شرایط ثبت وام‌های دانشـجویی، تـدابیری به شـرح ذیل اتخاذ شـده است که امکان بهره مندی حداکثری دانشـجویان را فراهم آورد.

۱- با توجه به ضـرورت حمایت از دانشـجویان بر اهتمام مناسب ازسوی دست اندرکاران موضوع در آن دانشگاه به ویژه مدیران حوزه دانشـجویی و کارشـناسان ادارات رفاه در جـذب حـداکثری اعتبارات و بهره مندی دانشـجویان متقاضـی واجد شـرایط آن دانشگاه از انواع وام‌ها تاکید شود.

۲- با توجه به حضور حداقلی دانشجویان در دانشگاه‌ها اطلاع رسانی لازم به همه دانشجویان از طرق مقتضی برای ثبت نام درموعد مقرر صورت پذیرد.

۳- اطلاعات دانشجویان ورودی جدید درسامانه تبادل اطلاعات آموزش وزارت علوم در اسرع وقت به روز رسانی شده و زمینه بهره مندی آنان هم از وام‌های دانشجویی به ویژه وام تحصیلی فراهم شود.

۴- درصورت جذب اعتبارات ابلاغی به آن دانشـگاه در موعد مقرر درجدول زمان بندی وام‌ها و ارسال کامل لیست‌های تایید شده وام، صندوق رفاه آمادگی بررسی تقاضا‌های جدید را دارد.

۵- نظر به تشدید وضـعیت شـیوع بیماری کرونا در بیشتر مناطق کشور و شهر‌های بزرگ مقتضی است به منظور پاسخگویی به دانشـجویان و رسـیدگی به درخواست‌هـای آنـان در خصوص ثبت نام وام ها، برنـامه ریزی مناسب جهت حضور یا دور کاری کارشناسان مرتبط در تمام روز‌های هفته در چارچوب برنامه زمانبندی آن دانشگاه اتخاذ و به اجرا گذاشته شود.

۶- دانشجویان ورودی سال ۹۸ و ماقبل شاغل به تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی برای ادامه دریافت وام با سند تعهد قبلی، امکان بهره مندی از وام‌های دانشجویی را خواهند داشت و نیازی به ارائه سند تعهد جدید ندارند.

۷- بـا توجه به شـرایط اقتصـادی و اجتماعی حاکم بر کشور ناشـی از شـیوع بیماری کرونا، دانشـجویان ورودی سال۱۳۹۹ ودانشـجویان ورودی سال‌های گذشـته که برای اولین بار تقاضای وام دارند و تاکنون سند تعهد ارایه نکرده اند صرفا با ارایه سند تعهد جدید امکان دریافت وام دارند و امکان ارائه سند تعهد خود را نیز تا پایان نیمسال تحصیلی جاری دارند.

۸- بـا توجه به شـرایط و محـدودیت‌های ناشـی ازشـیوع بیماری کرونا، برای مساعـدت و تسـهیل شـرایط دریافت وام برای متقاضـیان در سال تحصیلی جاری (۱۴۰۰-۱۳۹۹) ارایه سند تعهد در زمـان ثبت درخواست وام و تاییـد و الصاق آن‌ها توسـط دانشگاه کافی است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار