شرکت تبلیغاتی اهواز ملک

شرط هیئت علمی شدن در دانشگاه تهران چیست؟

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

شرط هیئت علمی شدن در دانشگاه تهران چیست؟

برای شما که می‌خواهید وارد شغل هیئت علمی شوید و در دانشگاه تدریس کنید، آگاهی از شرایط جذب هیئت علمی می‌تواند مهم و تعیین کننده باشد.
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از دانشجویان به شوق عضو هیئت علمی شدن و تدریس در دانشگاه امتحانات خود را پشت سر می‌گذارند که در این بخش قصد داریم نحوه هیئت علمی دانشگاه‌ها را بیان کنیم.

به طور کلی شرایط جذب هیئت علمی به دو بخش عمده شرایط عمومی و شرایط اختصاصی، تقسیم می‌شود.

شرایط عمومی جذب هیئت علمی در همه رشته‌ها و دانشگاه‌ها یکسان است و می‌توان گفت جنبه عام دارد؛ این شرایط شامل دین، تابعیت، سن، سوء پیشینه، نظام وظیفه آقایان و سایر موارد است که تمام دانشگاه‌ها در این بخش شرایط یکسانی دارند.

شرایط اختصاصی جذب هیئت علمی در دانشگاه‌ها متفات است و هر دانشگاهی شرایط متفاوتی را برای داوطلبان در نظر می‌گیرند؛ این بخش بیشتر جنبه علمی، آموزشی و پژوهشی دارد و مواردی از قبیل مدرک تحصیلی، سوابق آموزشی و پژوهشی، تسلط به زبان‌های خارجی و توانمندی‌های خاص مرتبط با رشته تحصیلی در آن اهمیت دارد.

در این میان برخی شرایط نیز وجود دارد که جنبه عمومی و اختصاصی دارد، به عنوان مثال شرط معدل ممکن است در یک فراخوان برای تمام دانشگاه‌ها یکسان تعریف شود و جنبه عمومی پیدا کند یا اینکه برای برخی دانشگاه‌ها مقادیر کمتر یا بیشتری اعلام شود و جنبه اختصاصی بیابد.

شرایط هئیت علمی شدن در دانشگاه تهران
در این بخش شرایط عضویت هئیت علمی در دانشگاه تهران را بیان می‌کنیم.

– حداکثر سن برای داوطلبان استخدام پیمانی و رسمی با مدرک کارشناسی ارشد ۳۵ سال و برای دارندگان مدارک دکترای PHD و دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی ۴۵ سال است.

– دارا بودن مدرک دکتری تخصصی از دانشگاه‌های معتبر داخل و یا خارج کشور مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

– در موارد خاص (خبرگان بدون مدرک و رشته‌های فاقد دوره دکتری) ارائه گواهی صادر شده در مراجع رسمی مجاز کشور، می‌تواند کافی باشد.

– حائزین رتبه‌های اول مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، مشروط به احراز سایر شرایط، از اولویت برخوردار خواهند بود.

– سوابق درخشان پژوهشی (از قبیل دارا بودن مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی- پژوهشی تخصصی داخلی و بین المللی، تألیف و ترجمه کتاب‌های علمی و تخصصی، انجام طرح‌های پژوهشی بنیادی، توسعه ای، کاربردی، ثبت اختراع، اکتشاف و خلق آثار بدیع هنری، کسب نشان‌ها و افتخارات علمی و… با ارائه تأئیدیه از مراجع علمی معتبر و ذی صلاح داخلی و بین المللی).

– مخترعان و پژوهشگران برتر (طبق گواهی مراجع علمی رسمی)، مشروط به احراز سایر شرایط، از اولویت برخوردار خواهند بود.

-تسلط بر حداقل یک زبان زنده بین المللی متناسب با رشته تخصصی (انگلیسی، فرانسه، آلمانی، عربی ).

– دارا بودن سایر شرایط ویژه تخصصی مورد نظر گروه آموزشی/ دانشکده و پردیس ذیربط در دانشگاه تهران.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار