نیکان

شیوه پذیرش دانشجویان دکتری مورد تائید وزارت علوم نیست

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

معاون آموزشی وزیر علوم به بیان توضیحاتی درباره شیوه پذیرش دانشجویان دکتری تخصصی از طریق کنکور سراسری پرداخت.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نحوه پذیرش دانشجویان دکتری از طریق کنکور سراسری، گفت: نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری اصلا مورد تائید وزارت علوم نیست و انتقادات جدی به این رویه وارد است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه تاکید کرد: گذراندن دوره دکتری تخصصی «PHD» و اجرای درست آن نیازمند همکاری و همفکری بسیار نزدیک دانشجو و استاد راهنما است.

خاکی صدیق در ادامه توضیح داد: از ابتدای کار که تعریف یک رساله دکتری و یا یک پژوهش دانشگاهی شروع می‌شود تا زمانی که به مرحله اجرا برسد و رساله نهایی شود باید بین استاد راهنما و دانشجو همکاری تنگاتنگی وجود داشته باشد.

او در ادامه بیان کرد: این نحوه و نگاه به پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در دانشگاه‌ها از طریق کنکور که هم اکنون در کشور در حال اجرا است با روح این قضیه منافات جدی دارد.

تمام دانشگاه‌ها ملزم به ثبت نام دانشجویان دکتری هستند

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه درباره اعتراض برخی دانشجویان دکتری پذیرفته شده در کنکور و عدم ثبت نام آن‌ها در دانشگاه‌ها، تاکید کرد: امسال با توجه به حکم دیوان عدالت اداری تمام دانشگاه‌ها موظف به ثبت نام تمام دانشجویانی هستند که در کنکور پذیرفته شده و توسط سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان پذیرفته شده نهایی به دانشگاه‌ها معرفی شده اند.

خاکی صدیق در ادامه توضیح داد: تاکنون گزارش و شکایتی از ثبت نام نشدن برخی از دانشجویان دکتری توسط دانشگاه‌ها به وزارت علوم ارسال نشده است.

او در پایان تاکید کرد: در مجموع تمام دانشجویان پذیرفته شده باید مطابق قانون پذیرفته شوند و علی‌رغم انتقادات موجود به این شیوه پذیرش، قانون باید اجرایی شود.

گفتنی است؛ نتایج نهایی پذیرفته شدگان در مقطع دکتری ناپیوسته برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سال ۱۳۹۹، اول آبان بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت. پذیرفته شدگان در دوره‌های دکتری دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس‌های خود گردان برای ثبت نام باید از ۶ آبان با به همراه داشتن مدارک لازم به دانشگاه و موسسه محل قبولی مراجعه کنند، اما برخی از قبولی‌های دکتری تخصصی کنکور ۹۹ در موعد مقرر در دانشگاه‌ها ثبت نام نشدند. بعضی از داوطلبان دکتری که در دانشگاه‌های پذیرش شده اند اعلام کرده اند که دانشگاه از ثبت نام آن‌ها ممانعت به عمل آورده است.

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور به خبرنگار حوزه دانشگاهی گفت: عدم ثبت نام برخی دانشگاه‌ها از داوطلبان دکتری ۹۹ برای تعداد انگشت شماری از دانشجویان اتفاق افتاده است.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: سازمان سنجش با ارسال نامه‌ای به دانشگاه‌های مورد نظر اعلام کرده است که ثبت نام داوطلبان معرفی شده از طرف سازمان برای همه دانشگاه‌ها لازم‌الاجراست.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار