استخدام سرپرست فروش

طرح تجمیع گرایش‌های دکتری در کنکور ۱۴۰۰ اجرایی نمی‌شود

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

خاکی‌صدیق به بیان توضیحاتی درباره جزئیات طرح تجمیع گرایش‌های مقطع دکتری در وزارت علوم و زمان اجرای آن پرداخت.

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جزئیات طرح تجمیع گرایش‌های مقطع دکتری تخصصی «PHD» وزارت علوم، گفت: در این طرح هیچ رشته‌ای حذف نمی‌شود. روح قالب بر این طرح این است که پراگندگی گرایش‌ها در مقطع «PHD» به شدت فعلی را نداشته باشیم و این رشته‌ها در عناوین کلی‌تر تجمیع شوند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اجرای طرح تجمیع گرایش‌های مقطع دکتری مستلزم یک سری مقدمات است که اگر فراهم شود طرح اجرا خواهد شد. کلیات این طرح تصویب شده و برخی از مقدمات آن نیز فراهم است.

نحوه پذیرش دانشجوی دکتری از طریق کنکور باید اصلاح شود

او در ادامه از نحوه پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی انتقاد کرد و افزود: یکی از مسائل مهم در ارتباط با طرح تجمیع گرایش‌ها مخصوص در مقطع دکتری نحوه پذیرش است. اگر بخواهیم طرح تجمیع گرایش‌های دکتری «PHD» را عملیاتی کنیم باید نحوه پذیرش دانشجو از کنکور منطبق با این طرح اصلاح شود.

خاکی صدیق ادامه داد: دانشگاه‌ها در پذیرش دانشجویان دکتری باید بتوانند معیار‌های مورد نظر خودشان را در نظر بگیرند. برنامه اولیه وزارت علوم اجرای طرح تجمیع گرایش‌های دکتری تخصصی «PHD» در کنکور سال ۱۴۰۰ بود، اما با توجه به اینکه مقدمات آن فراهم نشده است امکان اجرای طرح وجود ندارد.

گفتنی است؛ پیش از این محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، در این خصوص عنوان کرده بود؛ با اجرای این طرح، گرایش‌ها در دل رشته مادر ترکیب می‌شوند، رشته مادر به تعداد ظرفیت پیشین گرایش‌ها دانشجو می‌پذیرد و برحسب تخصص استاد، گرایش‌ها بین آن‌ها و گروه‌های آموزشی توزیع خواهد شد.

او ادامه داد: دانشجو در این روش با انعطاف بیشتر دوره‌های آموزشی لازم را می‌گذراند و استادان نقش جدی‌تری دارند. همچنین از تلفات این چنینی مدارک تحصیلی پیشگیری به عمل می‌آید.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار