رزومه

آرمان

طرح تحول سلامت حقوق پرستاران را دو برابر افزایش داد

دسته ها: اخبار اجتماعی و اقتصادی اخبار

طرح تحول سلامت حقوق پرستاران را دو برابر افزایش داد

معاون سلامت آسایشگاه کهریزک با انتقاد از اینکه بحث پیشگیری و توانبخشی در سیاست‌های دولت جایی ندارد، گفت: قبل از طرح تحول سلامت پرستارانی با حقوق ۱٫۵ میلیونی نداشتیم اما اکنون برای اینکه در آسایشگاه کهریزک کار کنند ۳ میلیون تومان حقوق می‌خواهند که توان پرداخت آن برای‌مان سخت است.
به گزارش خبرنگار شهری رفاهی خبرگزاری فارس، فریبرز بختیاری در نشست خبری پیرامون چالش‌های عمرانی آسایشگاه کهریزک گفت: برای اینکه یک دستگیره به دیوارهای آسایشگاه بزنیم تا افرادی که دچار معلولیت حرکتی هستند یا سکته کرده‌اند و نمی‌توانند به راحتی راه بروند تردد بهتری داشته باشند چند صد میلیون هزینه شده یا در شهر می‌بینیم که آسانسور ایجاد شده، هزینه رمپ برای تردد معلولان تامین نشده و این بیانگر آن است که دچار معلولیت فرهنگی و محیطی هستیم.
وی گفت: حدود ۱۰ میلیون نفر از مردم دچار معلولیت‌های متعدد هستند اما برای آنها هیچ امکانی فراهم نکرده‌ایم این معلولیت ما است که تصمیم می‌گیریم خانه‌ای بسازیم در بالای پارکینگ‌ها و دیگر خانه‌ای همکف برای این افراد پیدا نمی‌شود در حالی که بسیاری از افراد معلولیت عملکردی دارند و با داشتن عینک و سمعک مشکل‌شان رفع نمی‌شود.
بختیاری با اشاره به اینکه رفع مشکلات این معلولان در جامعه باعث می‌شود که افراد کمتری به آسایشگاه سپرده شوند، گفت: متاسفانه می‌بینیم که گاهی برخی افراد به تهدید از ما می‌خواهند که مددجویی را در آسایشگاه بستری کنیم و معتقدند که هزینه آن را از خیرین می‌توانیم تامین کنیم در حالی که پول گاز مناسب‌سازی زندگی و رفت‌ و آمد و ماهانه هزینه ۲ میلیون تومانی هر مددجو بسیار گران‌قیمت است.
معاون سلامت آسایشگاه کهریزک، گفت: ما در انتهای زنجیر خدمت هستیم و باید کسانی بیایند که دیگر شرایطی برای کمک نداشته باشند.
وی گفت: در زمانی در کهریزک مجبور بودیم با تانکر آبرسانی کنیم اما به دلیل بازدید یکی از مسئولان ۱۳ کیلومتر انشعاب آب شهری ایجاد شد اما متاسفانه اکنون می‌گویند پول این انشعاب‌ها را باید بدهید، حتی پول چاه‌های آب که قبل از انقلاب ایجاد شده بود را می‌گویند بپردازید.
بختیاری گفت: بهزیستی سازمان نظارتی است و بودجه آن به اندازه یکی از دانشگاه‌های تهران هم نمی‌شود اینجا قانون تعریف نشده و بهزیستی ابزارش را ندارد و برخی‌ها معتقدند خیریه‌ها می‌توانند به آسایشگاه کمک کنند.
معاون سلامت آسایشگاه کهریزک با اشاره به طرح تحول سلامت گفت: تا قبل از این طرح پرستار با حقوق ۱٫۵ میلیونی نداشتیم اما اکنون حقوق ۳ میلیونی می‌خواهند تا بیایند کار کنند. در واقع قانون پیش‌بینی نکرده است و نگاهی به خیریه‌ها هم نمی‌شود.
وی گفت: وزارت بهداشت با ۱۲۰ هزار تخت و ۱۲۰ هزار پزشک و پرستار نمی‌تواند خدمت‌رسانی خوبی کند و نیروی کافی برای تخت‌ها ندارد، همچنین درمان محور شده تا به پیشگیری و توانبخشی برسد درواقع پیشگیری و توانبخشی در سیاست مسئولان نیست و حتی یک مراقب ساده نداریم به همین دلیل به دنبال آن هستیم تا آموزش‌های لازم را در آسایشگاه داشته باشیم و تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه علمی کاربردی داریم که یک مرکز آموزشی احداث کنیم.
در این نشست حمید پورفهیم معاون توانبخشی آسایشگاه نیز گفت: در حوزه توانبخشی نگاه‌ها تغییر کرده و شرایط کهریزک به گونه‌ای است که بسیاری از این افراد در یکجا جمع شده‌اند و مددجویان از هر سنی حضور دارند.
وی افزود: ما به دنبال این هستیم که با فیزیوتراپی،‌ آموزش و ارتقای مهارت فردی آنها را به استقلال نیز برسانیم تا از آسایشگاه خارج شوند.
پورفهیم گفت: ۳۰۵ نفر از مددجویان سطح شهر تهران از منطقه ۱۶ تا پاکدشت ورامین خدمات در منزل می‌گیرند، ۱۵ نفر در کارگاه توانبخشی و ۲۰۷۰نفر از خدمات آسایشگاه بهره‌مند می‌شوند.
معاون توانبخشی آسایشگاه افزود: ۸ نفر از معلولان در بخش جوانان مستقل شده و در خانه خود زندگی می‌کنند و هزینه آنها در هر ماه ۶۰۰ هزار تومان است.
وی گفت: می‌خواهیم مراقب سالمند تربیت کنیم به همین دلیل قرار است در دانشگاه علمی کاربردی که امسال ایجاد می‌شود این رشته را راه‌اندازی کنیم و برای سال آینده مرکز روزانه را برای معلولان جسمی – حرکتی ایجاد خواهیم کرد.

اخبار اجتماعی و اقتصادی اخبار