نیکان

ظرفیت پذیرش‌ رشته های با آزمون دانشگاه آزاد و آمار ثبت نامی ها

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رئیس مرکز سنجش دانشگاه آزاد ظرفیت پذیرش رشته های با آزمون و همچنین تعداد ثبت نامی ها را اعلام کرد.

بهروز طهماسب کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه رشته های علوم پزشکی حتی در رشته های کاردانی همه از طریق آزمون سراسری در دانشگاه های کشور جذب می شوند، اظهار کرد: بالطبع دانشگاه آزاد از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد افزود: امسال با مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو یک سامانه برای انتخاب رشته و اعلام نتیجه ۴ رشته علوم پزشکی اعم از پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی در نظر گرفته شده است؛ به این دلیل که دانشجویان در این ۴ رشته بین دانشگاه آزاد و دانشگاه دولتی یکی را باید انتخاب می کنند و به دلیل رقابت شدید اگر دو سامانه در نظر گرفته شود، بخشی از ظرفیت دانشگاه ها در این صندلی های پر متقاضی خالی می ماند.

کاظمی ادامه داد: با مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مقرر شد که این کار به صورت متمرکز انجام شود و نتیجه انتخاب رشته داوطلبان تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی در این چهار رشته از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام و به دانشگاه گزارش شود.

کاظمی ادامه داد: در حال حاضر در سایر رشته های با آزمون؛ اعم از پزشکی و غیر پزشکی، سامانه ثبت نام باز است و داوطلبان در حال انتخاب رشته در این سامانه هستند.

وی درباره ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد برای رشته های با آزمون، گفت: تعداد کل صندلی های با آزمون ما (از طریق آزمون سراسری)، حدود ۳۲ هزار صندلی است که تاکنون بیش از ۱۴۳ هزار نفر برای رشته های مختلف ثبت نام کرده اند.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد درباره پذیرش بدون آزمون در مقطع ارشد نیز توضیح داد و گفت: سامانه ثبت نام دانشگاه آزاد برای پذیرش در این مقطع آماده است اما این موضوع طبیعتا باید به صورت هماهنگ انجام شود و درباره اش تصمیم خواهیم گرفت؛ هرگونه تصمیم گیری در این خصوص بعد از اعلام نتایج کارشناسی ارشد خواهد بود.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار