نیکان

ظرفیت ۱۸۰ هزار نفری پذیرش بدون کنکور برای کارشناسی ناپیوسته

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

ظرفیت پذیرش بدون کنکور در رشته محل های مقطع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته حدود ۱۸۰ هزار نفر است و داوطلبان می توانند صرفا با معدل فوق دیپلم خود در این رشته ها ثبت نام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، ثبت نام و انتخاب رشته برای مرحله پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی (معدل فوق دیپلم) در رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی و مجازی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و دانشکده‌ها و آموزشکده‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای در مقطع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته بهمن ماه سال ۱۳۹۹ از ۱۱ دی ماه آغاز شده است.

این پذیرش به منظور تکمیل ظرفیت خالی مانده رشته‌های تحصیلی آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۹ صورت می‌گیرد و پذیرش از طریق سوابق تحصیلی (معدل مدرک کاردانی) انجام می‌شود.

متقاضیان نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته حداکثر ۳۰ کدرشته محل اقدام کنند و تا روز سه‌شنبه ۱۶ دی ماه ۹۹ فرصت دارند از طریق سایت سازمان سنجش انتخاب رشته خود را انجام دهند. شروع به تحصیل تمامی پذیرفته شدگان از نیمسال دوم سال تحصیلی (بهمن ماه) خواهد بود.

ظرفیت کل رشته محل‌های کاردانی به کارشناسی

ظرفیت کل رشته محل‌های کاردانی به کارشناسی پذیرش با سوابق تحصیلی بهمن ماه ۱۳۹۹ به میزان ۱۷۹ هزار و ۲۶۰ نفر است.

از این ظرفیت ۲۱ هزار و ۷۶۸ نفر به دوره روزانه اختصاص دارد. همچنین ظرفیت دوره نوبت دوم یا شبانه ۱۰ هزار و ۶۰ نفر است. مجازی دولتی نیز ۱۰۰ نفر ظرفیت دارد.

از میان ظرفیت کل این دوره‌ها نیز ۱۴۷ هزار و ۳۲۳ صندلی خالی به دوره‌های غیر انتفاعی و مجازی غیر انتفاعی اختصاص یافته است.

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو

دارا بودن مدرک کاردانی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی.

تبصره ۱: متقاضیان باید در زمان ثبت‌نام دارای مدرک یا گواهینامه کاردانی (فوق دیپلم) باشند و یا حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ نسبت به اخذ مدرک مربوط اقدام کنند.

تبصره ۲: متقاضیانی که حداکثر تا تاریخ ۳۰ مهرماه ۹۹ از مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده‌اند لازم است معدل درج شده در گواهی کاردانی را در تقاضانامه ثبت‌نام درج کنند.

آن دسته از متقاضیانی که در زمان ثبت نام دانشجوی سال آخر هستند و حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۹ موفق به اخذ مدرک کاردانی خود می‌شوند لازم است در زمان ثبت‌نام میانگین نمرات واحدهای گذرانده تا تاریخ ۳۰ مهرماه ۹۹ را در تقاضانامه ثبت‌نام درج کنند.

پذیرفته‌شدگان رشته‌های تحصیلی دوره روزانه در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۸ حق ثبت‌نام و شرکت در این مرحله را ندارند.

در صورت ثبت‌نام و شرکت در این مرحله از پذیرش منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های غیرروزانه از قبیل: نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی هستند و فقط در این دوره‌ها گزینش خواهند شد.

این متقاضیان در صورتی می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام و شرکت کنند که اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنما (خصوصاً مقررات وظیفه عمومی برای برادران) باشند و ثانیاً حداکثر تا پایان مهلت ثبت نام در این مرحله، نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام کنند.

در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، این دسته از متقاضیان متخلف محسوب شده و اگر حدنصاب قبولی آزمون را نیز کسب کنند مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند.

پذیرفته‌شدگان دوره‌های غیرروزانه از قبیل: نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و همچنین پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون پذیرش دانشجو از دوره کاردانی به دوره کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۸، در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برادران) می‌توانند در این مرحله از پذیرش ثبت‌نام و شرکت کنند.

پذیرفته شدگان آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۹ در صورت تمایل می‌توانند در این مرحله از پذیرش شرکت کنند. در صورت قبولی در این مرحله از پذیرش، قبولی قبلی آنان لغو می‌شود و باید در رشته قبولی جدید ثبت نام و ادامه تحصیل کنند. لذا متقاضیان در این خصوص دقت لازم را بعمل آورند.

متقاضیان دارای مدرک‌ تحصیلی‌ در رشته‌های گروه‌ آموزشی پزشکی‌ (دانشجویان‌ و یا فارغ‌التحصیلان‌) شرکت‌کننده‌ در این مرحله از پذیرش، قبل‌ از اقدام‌ به‌ تکمیل‌ فرم تقاضانامه ثبت‌نام و انتخاب‌ رشته اینترنتی ‌توجه‌ داشته‌ باشند که ‌باید از لحاظ طرح‌ تعهد خدمت‌ به‌ وزارت‌ بهداشت‌ وضعیت‌ خود را مشخص‌ کنند و منعی‌ برای ادامه تحصیل نداشته‌ باشند. در غیر این صورت‌ عواقب‌ آن‌ به‌ عهده‌ شخص‌ متقاضی خواهد بود.

پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود، متقاضیان لازم است به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و پرداخت مبلغ ۴۶۰ هزار ریال (۴۶ هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام، نسبت به دریافت کارت اعتباری اقدام کنند.

متقاضیان «مرد» بایددر زمان ثبت‌نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند. (مقررات وظیفه عمومی و کد نظام وظیفه جهت درج در بند ۱۵ تقاضانامه ثبت نامی در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته مقطع کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۹ مندرج در سایت سازمان سنجش وجود دارد).

پذیرفته شدگان آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۹ در صورت پذیرش نهایی در این مرحله، قبولی قبلی آنان «لغو» و با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد و چنانچه متقاضیان، در دوره‌های روزانه این اطلاعیه پذیرفته شوند، حتی با دادن انصراف از تحصیل نیز حق انتخاب رشته‌های دوره روزانه را در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال بعد (۱۴۰۰) نخواهند داشت.

گزینش نهایی متقاضیان در هر یک از رشته‌های تحصیلی براساس معدل کل دوره کاردانی (فوق دیپلم) و بر حسب کدرشته محل‌های انتخابی در فرم تقاضانامه ثبت‌نامی اینترنتی و از بین متقاضیانی که ثبت‌نام و انتخاب رشته کرده‌اند انجام می‌گیرد.

با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در این مرحله از پذیرش بر مبنای معدل دوره کاردانی صورت می‌پذیرد، لازم است متقاضیان برحسب مورد در درج صحیح معدل کل مقطع کاردانی دقت لازم را به‌عمل آورند زیرا در صورت عدم درج صحیح معدل در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی، مطابق ضوابط قبولی این ‌دسته از متقاضیان لغو خواهد شد.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار