نیکان

فراخوان عمومی برای ثبت نام سامانه ملی اشتغال تا پایان شهریور

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

معاون اشتغال وزارت کار درباره نام نویسی در سامانه ملی اشتغال گفت: امیدوارم تا پایان شهریور ماه، از طریق اطلاع‌رسانی عمومی برای ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات در این سامانه فراخوان عمومی اعلام شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهمترین دستاورد این سامانه، ارائه اطلاعات شغلی از همه افراد در سن اشتغال به مردم، کارجویان و کارآفرینان به ویژه سیاست‌گذاران ملی و منطقه ای است، به نحوی که بتوانند برای ایجاد شغل و توسعه کسب و کار در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات، برنامه ریزی کرده و افراد جویای شغل را به کار گیرند.
طبق اظهارات عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در سامانه ملی اشتغال ایرانیان اطلاعات همه اشخاص اعم از کسانی که در بخش خصوصی و دولتی شاغل هستند، کسانی که بیکار و جویای کارند یا از بازار کار خارج شده اند، دریافت می شود و این اطلاعات در حل معضل بیکاری در درازمدت و جهت گیری بخش‌های آموزش عالی و آزاد اثرگذار است.
وی با اشاره به رونمایی سامانه ملی اشتغال ایرانیان، از همه آحاد ملت خواست وضعیت شغلی خود را در این سامانه ثبت و بارگذاری کنند تا پس از تکمیل، اطلاعات آنها در اختیار کارجویان، کارفرمایان و سیاست‌گذاران قرار گیرد و از این طریق به تدوین بهترین راهبردها و سیاست‌های اشتغال کشور کمک شود.
منصوری، بهره برداری کامل از این سامانه را نیازمند صرف زمانی هشت تا 10 سال دانست و گفت: راه اندازی سامانه از برنامه سوم توسعه در دستور کار بود ولی پس از تلاش‌های بسیار در طول سالهای گذشته اکنون به مرحله بهره برداری رسیده است.
سامانه ملی اشتغال ایرانیان به نشانی lmia.mcls.gov.ir زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب برای افراد جویای کار اعم از نیروهای کار ساده، ماهر و متخصص را فراهم می کند.
از جمله مزایای سامانه ملی اشتغال ایرانیان که در حاشیه نشست کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا در وزارت کشور رونمایی شده سنجش صلاحیت حرفه ای افراد است و زمانی که کارفرما  می خواهد یک نیروی کار را استخدام کند به طور دقیق از میزان مهارت و تخصص فرد مورد نظر اطلاع پیدا می کند تا از قابلیت‌های او در جای مناسبی استفاده کند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سال گذشته به دنبال برنامه صدور شناسنامه شغلی برای تمام ایرانیان، سامانه اشتغال ایرانیان را طراحی کرد؛ سامانه‌ای که از جمله ابزارهای سیاستگذاری صحیح در حوزه اشتغال به شمار می‌رود و امکان دسترسی به آمار دقیق بیکاران و شاغلان را فراهم می‌کند.
*ثبت نام سامانه ملی اشتغال
عیسی منصوری, معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون درباره اعلام آمار اشتغال گفت: در سال‌های اخیر ظرفیتی در وزارت تعاون ایجاد و سامانه‌هایی راه‌اندازی شده است که سامانه ملی اشتغال و کسب‌وکار کشور از آن جمله است و با هدف شناسایی و رصد تغییر و تحولات بازار کار راه‌اندازی و تاکنون برای 27 میلیون نفر در این سامانه، پرونده تشکیل شده است.
وی افزود: آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر پایه داده‌های ثبتی است، یعنی تمام اطلاعات شاغلین اعم از کد ملی، سن، مدرک تحصیلی، وضعیت بیمه و محل تولد و آدرس پستی در سامانه ملی اشتغال و کسب‌وکار کشور موجود است و از جمع‌بندی، دسته‌بندی و پالایش آنها نیز آمارهای ثبتی تولید می‌شوند.
منصوری درباره اعلام فراخوان برای نام‌نویسی در سامانه ملی اشتغال گفت: تاکنون فراخوانی اعلام نشده است تا افرادی که تمایل دارند اطلاعات خود را در این سامانه وارد یا اصلاح کنند. به‌دلیل تداخل فعالیت‌ها با سیاست‌های دولت برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا، زمان پیش‌بینی‌شده برای اعلام فراخوان به تعویق افتاد، با این حال امیدوارم تا پایان شهریور ماه، از طریق اطلاع‌رسانی عمومی برای ثبت‌نام و تکمیل اطلاعات در این سامانه فراخوان عمومی اعلام شود.
وی گفت: سامانه تحلیل اطلاعات بازار کار نیز در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعال است. برای اولین بار در کشور نیز سامانه ناظر در این وزارتخانه فعال شده است که تمام سیاست‌ها و برنامه‌های اشتغال را پایش می‌کند و از انحراف منابع جلوگیری و گزارش‌های دریافتی را راستی‌آزمایی می‌کند.
منصوری ضمن تأکید بر حجم و بزرگی برنامه اشتغال روستایی و عشایری گفت: بر اساس ماده 16 آیین‌نامه اجرایی این قانون، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عهده‌دار نظارت بر روند پرداخت تسهیلات نیست، با این حال در سامانه ناظر، همه دستگاه‌ها موظف هستند اطلاعات اشتغال خود را در سامانه ناظر این وزارتخانه ثبت کنند. تمام داده‌ها به‌صورت دقیق و سیستمی تحلیل می‌شود و امکان نظارت شفاف فراهم شده است، علاوه بر این به‌صورت روزشمار، میزان تسهیلات بانک‌ها و میزان دقیق سود و هزینه آنها رصد و تک تک طرح‌ها بدون دخالت فرد با GIS و غیره تمام‌شماری می‌شوند. GIS یک سامانه رایانه‌ای برای مدیریت و واکاوی اطلاعات جغرافیایی است که توانایی گردآوری، ذخیره، واکاوی و نمایش اطلاعات جغرافیایی را دارد و هدف نهایی آن، پشتیبانی برای تصمیم‌گیری‌های پایه‌گذاری‌شده بر پایه داده‌های جغرافیایی است.
وی همچنین افزود: بحث نظارت بر پرداخت تسهیلات چندلایه است. تمام‌شماری طرح‌ها، نمونه‌برداری استانی، نمونه‌برداری ملی و کنترل طرح‌ها از طریق سامانه «ناظر» چهار لایه نظارتی است که به‌منظور جلوگیری از انحراف منابع بانکی انجام شده است و می‌شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون گفت: به‌زودی مرکز فرماندهی و کنترل سیاست‌ها و برنامه اشتغال کشور راه‌اندازی و فعال خواهد شد و از این طریق عملکرد سیاست‌ها و برنامه‌های این حوزه کنترل و اجرای سیاست‌های ابلاغی بررسی می‌شود.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار