رزومه

آرمان

فیلم جدید از خاطرات تلخ سونامی ژاپن

دسته ها: اخبار

موضوعات

,

طبیعت

تاریخ انتشار :

یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳
۰۷:۳۰

بازدید : ۱۲۱

این فیلم لحظاتی را نشان می دهد که امواج مرتفع ضمن پیشروی در خیابان های شهر، آثار تخریبی فراوانی به جای می گذارد.

زمین‌لرزه و سونامی توهوکو ۱۱ مارس ۲۰۱۱ به قدرت ۹٫۰ درجه در ساعت ۱۴ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی در نزدیکی سندای در استان میاگی در شمال شرقی ژاپن رخ داد.

مرکز سطحی زمین‌لرزه در ۱۳۰ کیلومتری شرق شبه جزیره اوشیکا ناحیهٔ توکوهو با کانون ژرفی به عمق ۲۴ کیلومتر گزارش شده است. زمین ‌لرزه سبب گردید در تمامی مناطق ساحلی ژاپن در کنار اقیانوس آرام هشدار سونامی و درخواست تخلیه این مناطق اعلام شود٬ این هشدار حداقل در ۲۰ منطقه ساحلی دیگر در آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی نیز اعلام شد.

این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع ۱۵ متر در ژاپن و امواج کوچکتری در کشورهای دیگر ایجاد کرد. در تاریخ اول آوریل، دولت ژاپن نام رسمی «زمین‌لرزه بزرگ شرق ژاپن» را بر این فاجعه نهاد.

این زمین ‌لرزه خسارات بسیار زیادی شامل تخریب شدید جاده‌ها و راه‌آهن و ایجاد آتش‌سوزی در برخی مناطق را بر ژاپن وارد کرده‌است.

در حدود ۴.۴ میلیون خانوار در شمال شرقی ژاپن بدون برق و۱.۴ میلیون نفر بدون آب ماندند.تعدادی از ژنراتورها الکتریکی از کار افتاد و حداقل سه راکتور هسته‌ای در پی انباشته شدن گاز هیدروژن منفجر شدند.

تمام مناطق در شعاع ۲۰ کیلومتری نیروگاه هسته‌ای شماره یک فوکوشیما و ده کیلومتری نیروگاه هسته‌ای شماره۲ فوکوشیما که متعلق به شرکت برق توکیو هستند تخلیه شد.

ارزیابی‌های اولیه توسط مرکز بین‌المللی ایر بیمه محل‌های تخریب شده را ۱۴،۵ تا ۳۴،۶ بیلیون دلار برآورد کرد.

زمین‌لرزه توهوکو قوی‌ترین زمین‌لرزه در ژاپن و پنجمین در جهان از زمان آغاز ثبت شدت زلزله‌ها از ۱۹۰۰ میلادی عنوان شده‌است. نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد:« پس از پایان جنگ جهانی دوم در طی ۶۵ سال گذشته این بدترین و سخت‌ترین بحران ژاپن است.»

تعداد کشته های این زمین لرزه ۱۵ هزارو۸۹۳ نفر، تعداد مجروحان ۵ هزارو۹۵۰ نفر و تعداد افراد مفقود شده ۳ هزارو ۶۴۲ نفرگزارش شده است.

منبع: شبکه العالم

اخبار