رزومه

آرمان

قانون دریافت گواهینامه برای مشمولان، بلاتکلیف است/ مجلس رفع ابهام کند قانون اجرا می شود

دسته ها: اخبار اجتماعی و اقتصادی اخبار

قانون دریافت گواهینامه برای مشمولان، بلاتکلیف است/ مجلس رفع ابهام کند قانون اجرا می شود

دفتر سخنگوی ناجا اعلام کرد نیروی انتظامی منتظر است تا مجلس مرزبندی میان قوانین دارای تداخل در موضوع صدور گواهینامه بدون کارت پایان خدمت وقوانین وظیفه عمومی را رفع کند تا بتوان قانون را اجرا کرد.
به گزارش خبرگزاری میزان،دفتر سخنگوی ناجا در خصوص چگونگی دریافت گواهینامه مشمولان اعلام کرد: براساس تصمیم مجلس شورای اسلامی در سال ۹۵، ماده قانونی مصوب شد که طی آن، دریافت گواهینامه برای مشمولان خدمت سربازی بدون داشتن کارت پایان خدمت یا معافی را، امکان پذیر می‌ساخت.

از آنجایی که براساس ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، انجام یک سری از امور توسط مشمولان از جمله شرکت در آزمایشات رانندگی و اخذ گواهینامه، مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از اداره وظیفه عمومی و کپی مدرک ارائه شده از جمله ضمیمه‌های ضروری پرونده‌های مشمولان، است، در این صورت ماده قانونی اخیربا ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، تناقض دارد.

همچنین از سوی دیگر براساس ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، نیروی انتظامی موظف است نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان غایب و رسیدگی به وضعیت آنان اقدام کند و در این راستا کلیه نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی و مؤسسات غیردولتی، خصوصی، بانک‌ها و نیروهای مسلح باید همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند.

با توجه به موارد بیان شده، پلیس منتظر است تا مجلس به عنوان نهاد قانونگذار کشور با مصوبه جدید، مرز میان مواد قانونی مذکور را مشخص کرده تا پلیس به وظایف ذاتی خود که همان اجرای قانون است، عمل کند.

اخبار اجتماعی و اقتصادی اخبار