نیکان شرکت تبلیغاتی

مهلت مجدد ثبت نام رشته های بدون آزمون دوره‌های کاردانی

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

مهلت مجدد ثبت نام رشته های بدون آزمون دوره‌های کاردانی

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز مهلت مجدد ثبت نام رشته های بدون آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید گفت: در مجموع با آزمون و بدون آزمون ۱۱۲ هزار نفر در دوره های کاردانی ثبت نام کردند.

حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت‌نام و انتخاب رشته در دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی سال ۱۳۹۸ در تیرماه ۹۸ انجام شد.

وی با اشاره به آمار ثبت نام و انتخاب رشته در دوره‌های کاردانی نظام جدید و ظرفیت پذیرش خاطرنشان کرد: بر اساس آمار ۱۱۲ هزار و ۱۹۴ نفر در این دوره‌ها ثبت نام و انتخاب رشته کردند که از این تعداد ۸۵ هزار و ۴۷۳ نفر در رشته های با آزمون به رقابت می پردازند.

توکلی یادآور شد:  ظرفیت پذیرش دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۵۵ هزار و ۶۰۸ نفر است

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: پذیرش در ۹ رشته امتحانی الکتروتکنیک، کامپیوتر، مکانیک خودرو، تأسیسات مکانیکی، نقشه کشی معماری، حسابداری، تربیت بدنی، گرافیک و صنایع غذایی «با آزمون» صورت می‌گیرد و آزمون این رشته‌ها در روز جمعه ۱۱ مرداد ۹۸ برگزار خواهد شد.

وی افزود: تعداد ۸۵ هزار و ۴۷۳ نفر در رشته های با آزمون دوره های کاردانی نظام جدید به رقابت می پردازند که از این تعداد ۴۹ هزار و ۱۹۱ نفر مرد و ۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر زن هستند. آزمون این  داوطلبان در ۹ رشته با ۱۶۰ سئوال و ۲۱۰ دقیقه زمان در ۲۷۱ حوزه و ۱۶۳ شهر برگزار می شود.

توکلی خاطرنشان کرد: پذیرش در ۳۰ رشته امتحانی معدن، ناوبری، الکترونیک و مخابرات دریایی، مکانیک موتورهای دریایی، امور اداری، تربیت کودک، مدیریت خانواده، طراحی و دوخت، هنرهای تجسمی – نقاشی، امور دامی، الکترونیک، امور زراعی و باغی، ساخت و تولید، ماشین‌های کشاورزی، صنایع فلزی، موسیقی، صنایع چوب و مبلمان، هتلداری و گردشگری، چاپ، حمل و نقل، ساختمان، مکاترونیک، صنایع شیمیایی، پویانمایی، صنایع نساجی، فتوگرافیک، متالورژی، معماری داخلی، سرامیک و صنایع دستی صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است.

وی گفت: متقاضیان ۳۰ رشته امتحانی بدون آزمون نیازی به شرکت در آزمون ندارند و ملاک پذیرش آنان معدل کل دیپلم خواهد بود.

مشاور عالی سازمان سنجش یادآور شد: متقاضیان ۳۰ رشته امتحانی بدون آزمون در صورت تمایل می توانند از ۷ تا ۱۱ مرداد نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته و همچنین افرادی که پیش از این انتخاب رشته کرده اند، نسبت به ویرایش فرم خود اقدام کنند.

به گزارش مهر، فرصت مجدد ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در رشته های پذیرش براساس سوابق تحصیلی «معدل کل دیپلم» دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال ۱۳۹۸ از روز دوشنبه ۷ مرداد آغاز می شود و داوطلبان تا روز جمعه ۱۱ مرداد فرصت دارند ثبت نام و انتخاب رشته خود را انجام دهند.

پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود و داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آن‌ها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی مذکور و مبلغ ۲۷۰ هزار ریال (۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام در رشته های بدون آزمون بپردازند.

همچنین داوطلبانی که علاقه مند به شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی هستند، لازم است که علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام، مبلغ ۶۹ هزار ریال (۶ هزار و ۹۰۰ تومان) دیگر نیز برای اعلام علاقه مندی به شرکت در گزینش رشته های غیردولتی پرداخت کنند.

پذیرش در ۳۰ رشته امتحانی صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) است و اطلاعات مربوط به عناوین دیپلم، کد رایانه‌ای و هم‌چنین دیپلم‌های مورد پذیرش (شاخه های فنی و حرفه ای، کاردانش و نظری) متناسب با هر یک از کدرشته‌های امتحانی در جدول شماره ۴ در دفترچه راهنمای ثبت‌نام درج شده است.

دانش‌آموزان و یا فارغ‌التحصیلان شاخه تحصیلی نظری مجاز به ثبت‌نام در این آزمون هستند و این داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی کاردانی ناپیوسته هستند و معدل آنها در مقایسه با داوطلبان شاخه تحصیلی فنی و حرفه‌ای و کاردانش در رشته‌هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد تراز خواهد شد.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار