رزومه

آرمان

پالایشگاه جدید در آبادان احداث می‌شود

دسته ها: اخبار استان اخبار

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: پروژه طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی شرکت پالایش نفت اصفهان و ساخت پالایشگاه جدید آبادان از طریق فایناس در حال انجام است.

حمید شریف رازی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تفاهم نامه طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی شرکت پالایش نفت اصفهان در ارتباط با تامین پروژه و تامین فایناس دومین پروژه این بخش پس از رفع تحریم‌ها است.

وی در پاسخ به پرسش افزود: اولین تفاهم نامه را با یک شرکت چینی برای پروژه پالایشگاه اصفهان انجام داده‌ایم، در این پروژه جدید برای پالایشگاه اصفهان با شرکت دایلم کره جنوبی تفاهم کردیم که آن‌ها از طریق بانک‌های داخلی خود تامین مالی این پروژه را بر عهده بگیرند.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران اضافه کرد: پروژه آبادان در دو فاز انجام می‌شود که هزینه فاز اول آن یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار و فاز دوم آن یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است.

شریف رازی با بیان این‌که در حال مذاکره هستیم و امیدواریم در مدت چند ماه آینده فایناس پروژه پالایشگاه آبادان انجام شود، ادامه داد: پروژه پالایشگاه آبادان، ساخت پالایشگاه جدیدی است که واحدهای تقطیر، تصفیه نفت گاز، بنزین سازی و … دارد و پالایشگاه کاملی است و ظرفیت آن ۲۱۰ هزار بشکه نفت است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه آبادان، پالایشگاه قدیمی است، تصریح کرد: بخشی از تجهیزات این پالایشگاه بسیار قدیمی است، به همین دلیل بازدهی و بهره دهی پالایشگاه پایین آمده است و امیدواریم با احداث این پالایشگاه جدید بهره دهی آن افزایش پیدا کند و پالایشگاه از شرایط فعلی که زیان آور است خارج شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تصریح کرد: در داخل کشور از این نمونه تفاهم‌نامه‌ها همچنان خواهیم داشت، پروژه پالایشگاه اصفهان تفاهم نامه‌ای است میان پالایشگاه اصفهان و شرکت دایلم و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نیز به عنوان نماینده شرکت پالایش نفت اصفهان نظارت بر اجرای این پروژه را بر عهده دارد.

شریف رازی با بیان این‌که پس از برجام کشورهای بسیاری برای انجام تفاهم‌نامه به کشور آمده‌اند و همچنان در حال آمدن هستند، اظهار کرد: پس از لغو تحریم‌ها بسیاری از تجهیزات آزاد شده و صاحبان لیسانس که قبلا همکاری نمی‌کردند در حال حاضر همکاری می‌کنند و تعدادی از شرکت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری علاقه‌ای نداشتند هم‌اکنون سرمایه‌گذاری کردند که نمونه آن دو پروژه پالایشگاه اصفهان و پالایشگاه آبادان است.

وی خاطرنشان کرد: هر دو سرمایه‌گذار این پروژه‌ها قبل از برجام به دلیل تحریم‌ها آمادگی نداشتند همکاری کنند اما پس از برجام اعلام آمادگی کردند. پروژه آبادان در مرحله‌ای است که چهار ماه آینده کار خود را تمام کنیم و به شروع عملیات طراحی، خرید جنس و اجرا خواهیم رسید. مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: فرآیند پروژه پالایشگاه اصفهان کمی طولانی‌تر است زیرا تامین منابع مالی آن بین ۹ ماه تا یک سال نیاز به زمان دارد و پس از این مدت عملیات طراحی، خرید و اجرا شروع خواهد شد.

شریف رازی خاطرنشان کرد: البته در این زمینه پیشنهاداتی شده که یک بخشی از کار را قبل از تامین مالی اصلی که بخش طراحی است شروع کنیم تا بتوانیم در کار تسریع کنیم.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها نیز به کشور مراجعه و برای همکاری اعلام آمادگی کردند اما مذاکرات تامین منابع مالی پروژه‌ها زمان بر است، چون بیش تر آن‌ها تضمین دولت یا وزارت نفت را می‌خواهند.

اخبار استان اخبار