رزومه

آرمان چای لاغری

پایان دوره ابهامات: متخصص دانشگاه هاروارد وجود زندگی پس از مرگ را بصورت تجربی ثابت کرد

دسته ها: اخبار

 

دکتر ابن الکساندر (Dr. Eben Alexander) از متخصصین دانشگاه هاروارد است که ۲۵ سال گذشته را به عنوان یک جراح مغز و اعصاب و مدرس دانشگاه هاروارد گذرانده. وی پس از تحقیقات بلند مدت خود به تازگی توانست وجود زندگی پس از مرگ را با دلایل پزشکی و تجربی (و نه دلایل فلسفی که قابل بحث و تفسیر هستند) ثابت کند. 

 آیا ما پس از مرگ زندگی مجددی را تجربه خواهیم کرد؟ این سوالی است که ضمن مشغول کردن اذهان همه جوامع در طول تاریخ بشر توانسته سر چشمه تصمیمات بسیاری از ما ها در طول زندگیمان باشد. حال در این میان بسیاری نسبت به قبول وجود زندگی پس از مرگ واکنش های مختلفی داشتند، چرا که تا کنون اثبات این قضیه تنها با استفاده از قوانین فلسفی ممکن بوده و قوانین فلسفی از نظر علم شناسی اصلا علم (Science) شناخته نمیشود و تنها دانش محسوب میشود که میتواند وابسته به شیوه دید فرد نسبت به جهان متغیر باشد و لذا دین و مذهب هم در این دیدگاه اموری شخصی تلقی میشوند که هر فرد وابسته به سیستم تفکرش میتواند برگزیند. اما ابهامات مذکور در این عصر نهایتا با تحقیقات تجربی و بر پایه علوم آقای الکساندر نهایتا با انتشار اعلامیه هایی مبنی بر اثبات علمی زندگی پس از مرگ در هفته اخیر پایان یافت.

وی همچون بسیاری از همنوعانش و بسیاری از آمریکاییان و در حین تحصیل در علم پزشکی با دست و پنجه نرم کردن با زندگی و علوم کاملا محسوس تجربی اعتقاد محکمی به وجود زندگی پس از مرگ نداشت. پس از دچار شدن به یک بیماری باکتریایی به مدت ۷ روز و گذراندن این مدت در کما نظراتش در باره جهان تغییراتی کرد و به همین دلیل است که چند سال گذشته را به تحقیق در این باره و اثبات این قضیه پرداخته است. این جزییات در مقاله اخیر وی در روزنامه نیویورک تایمز درج شده اند. در اینجا با صرف نظر از جزییات کم ارزش، نگاهی مختصر به ۵ بند اصلی مستندات اثبات علمی جهان اخرت در اسناد دکتر ابن الکساندر میپردازیم و سعی خواهیم کرد این جزییات را به بیان ساده در اینجا متذکر شویم:

مقدمه و مختصری از بند های دیگر: طبق نتایج تحقیقات دکتر الکساندر این دنیا صرفا برای آماده شدن افراد و کسب مهارت های علمی و احساسی برای رفتن به جهان آخرت است. توجه کنید که وی در تحقیقاتش تنها به اثبات جهان آخرت پرداخته و از وجود خداوند صحبتی نمیکند. در مقالات وی جهان آخرت تنها با داشتن “دلیلی موجه” توجیه شده. این دلیل میتواند خداوند و یا یک عامل فیزیکی و یا شیمیایی باشد که در این مجموعه تحقیقات بررسی نشده اند. ضمنا وی تنها وجود جهان آخرت را اثبات کرده و از بهشت و جهنم حرفی نزده. لذا رفتن هر فرد به مکانی که لذت بخش یا عذاب اور است از این مبحث خارج است. از نظر وی فرد ضمن رشد کردن و آمادگی در این جهان باید سعی کند تا میتواند عشق بورزد تا آماده سفر به آخرت شود. وی ویژگی هایی را برای آخرت اثبات کرده است: 

جنس آخرت: جنس آخرت از جنس احساس و عشق است. شما تنها از ۵ حس خود در آخرت بهره میگیرید اما وجود فیزیکی ندارید. البته قادر به دیدن ماهیت ها و خود و انجام کار های گوناگون هستید. آزادی از قیود فیزیکی همان چیزی است که انجام هر کاری را در آن جهان ممکن میکند. 

شیوه ارتباطات: ارتباطات از طریق احساسات انجام میشود و زبان مطرح نیست.

حس وجود: مبتنی بر اسناد آقای الکساندر رفتن به آخرت مانند یک رویا در حین یک خواب عمیق است، اما رویایی که از آن بیدار نمیشوید. اگر در جهان آخرت به مکان لذت بخشی بروید احساس خوبی خواهید داشت و اگر به مکان عذاب آوری بروید عذاب میکشید.

۱. سیستم انقلاب احساسی افراد در این دنیا بر اساس فاکتور “درد کشیدن” کار میکند. یعنی هرچه شما بیشتر درد بکشید. بیشتر می آموزید. لذا در حین لذت بردن از زندگی شما چیزی نمی آموزید و در حین یاد گیری حس خوبی ندارید. برای مثال ماندن در سر کلاس های درس میتواند نوعی درد از نظر علمی در این نقطه نظر محسوب شود. البته با توجه به همین اصل برخی عارفان درد کشیدن را راه رسیدن به عشق و احساسات در طول تاریخ میندانستند که البته با توجه به اهمیت نوع درد در یادگیری این مقوله اگرچه درست به نظر میرسد اما کاملا باطل است زیرا درد بدون هدف کاملا بیهوده و ناسازنده است. 

۲. شما هر آنچه را که در زندگی میبینید می اموزید زیرا تمام زندگی از نظر علمی درد محسوب میشود اما میزان آن متفاوت است. لذا هنگامی که در جهان آخرت از قید وجود فیزیکی رها میشوید عملا کاملا احساس آسایش میکنید. هر انچه که آموخته میشود توسط سلول های عصبی که عملا مغز و مکان ذخیره سازی مجزایی دارند ثبت و ضبظ میشوند. که همان خاطرات ما هستند. اما این خاطرات علاوه بر مغز میتوانند توسط سلول های عصبی هم ذخیره شوند و این اصل حتما هدفی را به دنبال دارد که در بند بعدی بررسی شده. 

۳. یاد آوری خاطرات به شیوه های مختلف در بدن صورت میگیرد و عمدتا این عمل که بصورت فکری و یا در خواب انجام میشود، به علت یک فر آیند شیمیایی در سلول های عصبی مغز صورت میپذیرد و آن انتشار سروتونینی به نام DMT در بدن و ساختار عصبی است. سروتونین ها موادی هستند که فر آیند هایی را شامل میشوند که عمدتا هنگام مصرف مواد مخدر به انسان دست میدهد که فرد بتواند موقعیت را متفاوت تصور کند. انجام این پروسه توسط خود مغز ایجاد یک محیط متفاوت از نظر احساسی و محیطی با کیفیتی را از نظر فکری برای فرد ایجاد میکند که میتواند آخرت را ایجاد نماید. 

 

۴. از طرفی پروسه ای به نام ریبوت برای سلول های عصبی تعریف شده که امکان بازگرداندن خاطرات در لحظات دلخواه را برای فرد فراهم میکند و به همین دلیل گاها ما هم خاطراتی را که ممکن است با موقعیت فعلیمان مرتبط نباشند به خاطر بیاوریم. اما این پروسه و عملیات های سلول های عصبی بدون نیاز به خون و در عدم کارکرد قلب و مغز هم انجام شدنی هستند زیرا این سلول ها همانطور که گفته شد حافظه جداگانه دارند. 

۵. سلول های مغز و اعصاب همچنین با اتصال مستقیم به عمه بخش های بدن تنها رابط احساس و فیزیک بدنی هستند لذا به همین دلیل است که بیماری های عصبی و استرسی روی تمام وجود فیزیکی انسان تاثیر میگذارند. برای مثال یک استرس ساده میتواند سیستم گوارش را مختل کند ویا سبب بی اشتهایی شود. لذا از نظر علمی امکان سیر کردن و گذراندن یک زندگی مجدد بدون نیاز به فیزیک و ماده در ساختار بدن هم ممکن است زیرا آنچه به انسان حس لذت القا میکند احساس است و نه بدن وی. بدن تنها مجموعه ای از مولکول ها و اتمها را شامل میشود که با سیستم عصبی به احساس پیوند میخورند. لازم به ذکر است علم اعصاب از علومی است که اگرچه علم تجربی به جزییات زیادی در حوزه ای دست یافته اما هنوز هم در بسیاری مسایل نتوانسته در کسب دانش در این حوزه پیشرفتی داشته باشد. 

وی در هفته گذشته نتایج تحقیقات خود را در قالب مصاحبه ای روی شبکه تلویزیونی ABC News آمریکا نیز با مخاطبین در میان گذاشت.

نظر شما در این باره چیست؟ 

اخبار