نیکان

چهار نکته درباره عملکرد دولت روحانی در زمینه اشتغال

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

بیش از یک میلیون زن در دولت روحانی وارد بازار کار شدند و با این وجود میزان بیکاری در میان زنان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۲، ۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

اخیرا یکی از روزنامه‌های منتقد دولت، در مطلبی مفصل با عنوان «با این دولت کار نداریم» به نقد عملکرد اقتصادی دولت در حوزه اشتغال پرداخته و در ادبیاتی کاملا انتخاباتی مدعی شده «به نظر می‌رسد وعده‌های دولت تدبیر و امید که قرار بود بذر امید را در دل جوانان این مرزو بوم افشانده و آن‌ها را نسبت به آینده امیدوار کند ره به جایی نبرده و امید بستن به وعده‌های آن دردی را درمان نخواهد کرد. نباید بیش از این به دولت کنونی دل بست چرا که درختی که ۴ سال میوه ندهد بعد هم ثمر نمی‌دهد.» (انتخاباتی بودن این جملات از آنجا مشخص می‌شود که اکنون در سال ششم دولت تدبیر و امید هستیم نه سال چهارم!)

در این گزارش از یکی از آمارهای اخیرا اعلام شده توسط «مرکز آمار و اطلاعات راهبردی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده شده و طول مدت بیکاری مورد توجه قرار گرفته است. طبق این آمار نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از بیکاران کشور، بیشتر از یک سال است که بیکار هستند و نتوانستند کاری برای خود دست و پا کنند.

با این حال، این گزارش به شکلی کاملا یک سویه، فقط آمار طول مدت بیکاری در یک سال گذشته را بررسی کرده و به کلیت عملکرد دولت در زمینه اشتغال نپرداخته است. از این روست که شاید بهتر باشد چند نکته در خصوص عملکرد دولت در زمینه اشتغال را با هم مرور کنیم. ذکر این نکته ضروری است که کلیه این آمارها از مرکز آمار ایران دریافت شده است.

۱. بیکار، از نظر آماری به بخشی از جمعیت فعال اقتصادی گفته می‌شود که شغلی ندارد. یعنی کسی که دنبال کار هست ولی کاری ندارد. جمعیت فعال اقتصادی در ابتدای این دولت نزدیک به ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار نفر بوده اما حالا به ۲۷ میلیون و ۳۴۰ هزار نفر رسیده است. این یعنی رشد ۱۰.۵ درصدی جمعیت فعال اقتصادی ظرف شش سال، آن هم در شرایطی که جمعیت فعال اقتصادی در کل هشت سال دولت قبل، نزدیک به ۶.۲ درصد رشد داشت.

۲. با این حجم ورودی به بازار کار (دو میلیون و ۵۸۵ هزار نفر در شش سال) جالب است بدانید که تعداد بیکاران در کشور فقط ۳۴۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است و این به آن معناست که دست کم به اندازه دو میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در این شش سال شغل ایجاد شده است. یعنی هر سال حدودا ۳۶۵ هزار شغل. نرخ بیکاری هم در این شش سال فقط ۰.۴ درصد بیشتر شده است. این در حالی است که در دولت قبل و با وجود مسایلی مثل تغییر تعریف بیکاری در طول هشت سال، ۱.۱ درصد به نرخ بیکاری افزوده شد.

۳. در گزارش روزنامه منتقد دولت نسبت به عملکرد دولت در زمینه اشتغال جوانان و زنان انتقادات جدی شده بود. در زمینه جوانان باید در نظر داشت که با توجه به ورود جوانان بسیاری به عرصه فعالان اقتصادی، نتیجه عملکرد دولت این بوده که نزدیک به ۲.۶ درصد به بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله افزوده شود.

۴. اما در زمینه عملکرد دولت در زمینه زنان، جالب خواهد بود اگر بدانید که در دولت نهم و دهم به ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، میزان زنان فعال اقتصادی در کشور، ۴۸۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد و با این وجود نرخ بیکاری زنان هم ۴ درصد بیشتر شد و این در حالی است که در این دولت، یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در عرض شش سال به تعداد زنان فعال اقتصادی کشور افزوده شده و با این وجود، بیکاری زنان هم ۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

عملکرد دولت در زمینه اشتغال یقینا بدون اشکال نیست و رکود اقتصادی یک سال اخیر بر سر اثر تحریم‌ها نیز حتما کارنامه دولت را تحت‌الشعاع قرار داده اما منتقدان دولت باید با انصاف بیشتری در خصوص عملکرد دولتی قضاوت داشته باشند که تقریبا هر سال ۴۳۰ هزار نفر من جمله ۱۸۲ هزار زن در طول دوره مدیریتش وارد بازار کار شدند و توانسته برای بخش قابل توجهی از آن‌ها کار تامین کند.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار