نیکان

چه کسانی می توانند در پذیرش بدون کنکور ثبت نام کنند/ جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی (دیپلم) در پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه راهنمای مربوط برای پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی سراسری بهمن ماه سال ۹۹ منتشر شد.

متقاضیان می‌توانند بر اساس ضوابط و شرایط در روزهای یکشنبه ۳۰ آذر تا چهارشنبه ۳ دی به سایت سازمان سنجش به نشانی: www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر ۱۰۰ کدرشته) به روش اینترنتی، اقدام کنند.

اما چه کسانی می توانند در این شیوه پذیرش به دانشگاه ها وارد شوند.

شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش دانشجو:

متقاضیان باید واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنما باشند.

متقاضیان مرد از نظر مقررات وظیفه عمومی، نباید منعی داشته باشند. (شرایط تحصیل آنها در دفترچه ذکر شده است و مشمولان باید با توجه به آن ثبت نام کنند)

متقاضیانی می توانند در این مرحله پذیرش شوند که واجد شرایط ضوابط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه بوده و از نظر مقررات وظیفه عمومی منعی نداشته باشند.

 دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی معتبر:

* دیپلم نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ و اخذ آن حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹

* دیپلم کامل متوسطه برای متقاضیان نظام قدیم آموزش متوسطه

* مدرک پیش دانشگاهی برای متقاضیان نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و یا اخذ آن حداکثر تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۹

* مدرک کاردانی (فوق دپیلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و یا شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ فارغ التحصیل می شوند.

* مدرک کاردانی (فوق دیپلم) و یا شاغل به تحصیل در دوره کاردانی که حداکثر تا ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ فارغ التحصیل می شوند (برای متقاضیان دارای دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی هستند. ). تبصره: مدرک کاردانی دانش آموختگان دوره های کاردانی پیوسته (دارای دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش نظام قدیم هنرستان)، به جای مدرک پیش دانشگاهی ملاک عمل واقع می شود.

در صورتی که داوطلبی یکی از شرایط اعلام شده را نداشته باشد، حتی در صورت ثبت نام و انتخاب رشته و قرار گرفتن در ردیف قبول شدگان نهایی در این مرحله، قبولی وی «لغو» می شود و مؤسسات آموزش عالی محل قبولی از پذیرش او معذور خواهند بود. متقاضیانی که شرایط مورد نظر را ندارند و یا احتمال می دهند تا تاریخ مقرر مدارک اعلام شده را کسب نکنند، تأکید می شود که به هیچ وجه در این مرحله شرکت نکنند.

روش گزینش دانشجو:

در این مرحله از پذیرش گزینش دانشجو به روش متمرکز خواهد بود و فقط معدل کتبی متقاضیان واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می گیرد.

از آنجا که پذیرش متقاضیان صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می پذیرد و نظر به اینکه دروس امتحانی متقاضیان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان (ریاضی، تجربی، انسانی و … ) متفاوت است، لذا چنانچه نوع دیپلم متقاضی با گروه تحصیلی که متقاضی آن می شود متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود.

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه تحصیلی

نوع دیپلم ریاضی فیزیک علوم تجربی ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی سایر عناوین دیپلم
گروه تحصیلی
علوم ریاضی و فنی ۱۰۰ ۱۰۰ ۵۷.۱ ۵۷.۱ ۵۱.۴
علوم تجربی ۱۰۰ ۱۰۰ ۵۷.۱ ۵۷.۱ ۵۱.۴
* علوم انسانی ۵۷.۱ ۵۷.۱ ۱۰۰ ۱۰۰ ۵۱.۴
هنر ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰
زبان ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰

* ضریب تاثیر معدل متقاضیان دارای دیپلم ریاضی فیزیک یا علوم تجربی برای پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته های حسابداری، اقتصاد، روانشناسی، علوم ورزشی، مدیریت امور بانکی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت دولتی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت و بازرگانی دریایی، جهانگردی و هتلداری، علم اطلاعات و دانش شناسی، گردشگری، کاردانی امور بانکی، کاردانی بیمه، کاردانی امور دولتی و کاردانی امور مالی و مالیاتی گروه علوم انسانی ۱۰۰ است.

گزینش بومی:

گزینش بومی به صورت بومی استانی، ناحیه ای، قطبی و گزینش به صورت کشوری (بدون بومی گزینی)، بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و در این مرحله از پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی سراسری سال ۱۳۹۹ اعمال می شود.

نحوه گزینش رشته های تحصیلی دوره های مختلف

نام دوره نوع گزینش
روزانه نوع گزینش در رشته های روزانه ثابت نیست و نوع گزینش در مقابل هر رشته نوشته شده است.
نوبت دوم (شبانه) بومی استانی
غیرانتفاعی و پیام نور بومی ناحیه ای
مجازی/ پردیس خودگردان/ شهریه پرداز/ مشترک کشوری (بدون بومی گزینی)

ملاک تعیین استان بومی سه سال آخر تحصیلات دبیرستان یا هنرستان است. در صورتی که سه سال آخر تحصیلات فرد در یک استان نباشد یا در خارج از کشور باشد، استان محل تولد، استان بومی او خواهد بود.

نحوه تقسیم ظرفیت رشته های کشوری: ظرفیت هر رشته محل از نوع رشته های کشوری، بعد از کسر سهمیه ایثارگران (۲۵ و ۵ درصد)، به نسبت شرکت کنندگان هر یک از سهمیه ها (مناطق یک، دو، سه و خانواده شهدا)، به کل شرکت کنندگان در هر گروه آزمایشی، تقسیم می شود. ظرفیت خالی مانده هر یک از این سهمیه ها طبق قوانین و مقررات مربوطه به سایر متقاضیان اختصاص داده می شود.

نحوه تقسیم ظرفیت رشته های بومی: هر کدرشته محل در این مرحله از پذیرش سراسری دارای ظرفیتی است. توزیع ظرفیت در این مرحله از سراسری متأثر از سهمیه ها و گزینش بومی است. به غیر از رشته هایی که به صورت خاص از متقاضیان برخی استانها یا شهرستانها پذیرش می کنند.

رشته های ُپرمتقاضی شامل رشته های مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی معماری و مهندسی صنایع در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و رشته های حقوق، روانشناسی و حسابداری در گروه آزمایشی علوم انسانی است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار