رزومه

آرمان

کسب درآمد روزانه ۵۰۰هزار تومان با فرآوری زیتون

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

کسب درآمد روزانه ۵۰۰هزار تومان با فرآوری زیتون

یکی از فعالان اقتصادی توانسته روزانه ۵۰۰هزار تومان سود از فرآوری زیتون به‌صورت خانگی و تولید زیتون پرورده به دست آورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هر روز در دولت خبری از طرح‌های اشتغالزایی به گوش می‌رسد. اما در این میان هستند افرادی که منتظر وعده و وعیدهای دولت نمی‌مانند.

شهرستان طارم یکی از ۸ شهرستان استان زنجان است. نام طارم با زیتون گره خورده است. اگر به ارتفاعات طارم بروید و سرتان را بچرخانید بیشتر از هر چیز، انبوه درختان زیتون دورتادور شهر توجه شما را جلب می‌کند. آب و هوای خاص این منطقه باعث شده طارم بهترین نقطه ایران برای پرورش زیتون گوشتی باشد. تازه‌ترین کشفیات باستان‌شناسانه از قدمت ۲هزار ساله کشت زیتون در این منطقه حکایت دارد.

آب و هوای این منطقه برای کشت سایر محصولات کشاورزی نیز مناسب است و همین مسئله باعث شده شغل بیش از ۹۰ درصد مردم شهرستان، کشاورزی باشد. بیشتر کشاورزان طارم کشت زیتون دارند.

طی سالهای گذشته اکثر کشاورزان طارمی بعد از برداشت محصول، زیتون را به‌صورت عمده می‌فروختند اما واقعیت‌های بازار اخیراً این روند را دگرگون کرده است. مهمترین واقعیت بازار زیتون این است که خام و عمده فروشی زیتون، هرگز کشاورزان را به حقوقشان نمی‌رساند و این شیوه از فروش از بازگرداندن سود واقعی زحمات کشاورزان ناتوان است.

گیلوان یکی از دو دهستان شهرستان طارم است که هزار خانواده با جمعیت ۲ هزار و ۸۰۰ نفر در آن ساکن هستند. در دهستان گیلوان خانه‌ها و کارگاه‌های خانگی بسیاری را می‌توان یافت که در آنها زیتون پرورده، کنسرو زیتون و ترشی زیتون تولید می‌شود. در حالی که طارم قطب مهم تولید زیتون باکیفیت و اعلا در کشور است، گیلوان نیز به قطب تولید زیتون پرورده تبدیل شده است.

سیامک جعفری، یکی از افراد فعال اقتصادی است که با فرآوری زیتون به‌صورت خانگی و تولید زیتون پرورده توانسته روزانه ۵۰۰ هزار تومان سود داشته باشد. وی یکی از افرادی است که با فرآوری زیتون به‌صورت خانگی و تولید زیتون پرورده، برای ۸ نفر از اعضای خانواده‌اش اشتغالزایی کرده است.

جعفری می‌گوید: گل‌پَر، آب انار محلی، روغن زیتون، نعناع، سرکه سیب، سیر محلی، چوچاب (سبزی کوهی محلی) و گردوی چرخ‌شده مواد لازم برای تهیه زیتون پرورده هستند. روزانه ۱۰۰ کیلوگرم زیتون پرورده به‌ارزش هر کیلوگرم ۲۰ هزار تومان می‌فروشیم که ۲۵ درصد آن سود خالص است. در واقع روزانه ۵۰۰ هزار تومان سود خالص از فروش زیتون پرورده به‌دست می‌آوریم.

این فعال اقتصاد مقاومتی افزود: راه‌اندازی کارگاه فرآوری و تولید زیتون پرورده هزینه زیادی ندارد و به‌راحتی در منزل انجام می‌شود. برای این کار حداکثر به ۳ تا ۴ میلیون تومان سرمایه نیاز است. اما فرآوری زیتون در گیلوان صرفاً به کارگاه‌های کوچک و خانگی منحصر نمی‌شود. برخی از دوستان هستند که یک کارخانه پیشرفته صنعتی فعال در تولید زیتون پرورده دارند.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار