رزومه

آرمان

کمبود ۱۵۰ هزار پرستار در کشور

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

کمبود ۱۵۰ هزار پرستار در کشور

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه طبق آمارهای رسمی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار کبمود پرستار در کشور وجود دارد، گفت: بهره گیری از ظرفیت خدمات پرستاری در منزل اقدامی برای جبران کمبود پرستار است.
حیدرعلی عابدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره بیکاری پرستاران و ضرورت حمایت از این قشر، افزود: کمبود پرستار در کشور واقعیتی انکار ناپذیر است اما اکنون آمار دقیقی برای تعداد پرستاران وجود ندارد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید بررسی شود که تعداد پرستاران جویای کار چه میزان است زیرا برخی از پرستاران بیکار به دلایل مختلف جویای کار نیستند و نباید آنها را در زمره این آمار قرار داد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: اغلب بیمارستان ها نیاز به پرستار دارند که در مواردی نیز جذب نیرو می کنند که با توجه به این امر باید از چنین ظرفیتی برای استفاده هرچه بهتر از نیروی پرستار بهره مند شد.
وی یادآور شد: البته با توجه به مصوبه مجلس مبنی بر خدمات پرستاری در منزل، می توان با بهره گیری از این فرصت، پرستاران مشغول به ارایه خدمت در منزل به بیماران شوند.
عابدی درباره طرح تربیت پرستار، یادآور شد: آمارهای رسمی نشان می دهد که بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار کمبود پرستار در کشور وجود دارد زیرا زمانی که بیمارستانی تاسیس می شود و این مرکز درمانی ۲۰۰ تخت بیمارستانی را در خود جای داده لذا حداقل نیاز به ۴۰۰ پرستار در این مرکز احساس می شود.
وی افزود: وزیر بهداشت اعلام کرده اند که ۲۰ هزار تخت بیمارستانی در این سه سال افزایش پیدا کرده لذا لازم است ۴۰ هزار فارغ التحصیل در رشته پرستاری وجود داشته باشند تا به خدمت گرفته شوند اما با نگاهی به تعداد فارغ التحصیلان پرستاری طی سه سال اخیر متوجه می شویم که کمتر از ۲۰ هزار فارغ التحصیل داشتیم این درحالی است که عده از پرستاران نیز سال به سال بازنشسته می شوند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: برای رفع کمبود پرستار در کشور باید بخش خصوصی را در قالب دانشکده های غیردولتی وارد حوزه آموزش کرده که آیین نامه آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و شورای گسترش دانشگاه در وزارت علوم نیز سال ها است مجوز دانشگاه غیردولتی می دهد اما وزارت بهداشت مقاومت می کند لذا بهترین راهکار برای رفع کمبود پرستار اجرای این قانون است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار