رزومه

آرمان چای لاغری

۶۰ درصد نیروهای شرکت‌های نفتی غرب کارون بومی خوزستان نیستند

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

60 درصد نیروهای شرکت‌های نفتی غرب کارون بومی خوزستان نیستند

فرماندار هویزه گفت: ۶۰ درصد نیروهای شرکت‌های نفتی در هویزه غیربومی هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، ناظم ثبوتی ظهر امروز در جلسه‌ نشست مشترک فرمانداران خوزستان با حضور رئیس مرکز مدیریت عملکرد و امور بازرسی وزارت کشور اظهار داشت: اشتغال یکی از مهمترین مسائل روز کشور است.

وی با اشاره به مسائل مرتبط با اشتغال حوزه نفتی غرب کارون افزود: با وجود میادین عظیم نفتی باید شاهد ایجاد اشتغال بسیار گسترده‌ای برای همشهریانمان باشیم.

فرماندار هویزه درباره اشتغال مرتبط با حوزه نفتی بیان کرد: بر‌اساس آمار و ارقامی که به صورت رسمی به دست ما می‌رسد متاسفانه آنچه که باید در خدمت شهرستان‌های دشت آزادگان شامل سوسنگرد، ابوحمیظه، هویزه و بستان باشد اکثرا در اختیار نیروهای خارج از استان است.

وی گفت: ۷۶ درصد شرکت‌های نفتی غرب کارون در شهرستان هویزه وجود دارند این در حالی است که بیش از ۶۰ درصد نیروهای شاغل در این شرکت‌های نفتی از خارج از استان تامین می‌شود.

ثبوتی با بیان اینکه هیچ عقل سلیمی قبول نمی‌کند که این تعداد، همه نیروهای متخصص، ماهر و نخبه شرکت‌های نفتی باشند، عنوان کرد: بیش از ۵۰ درصد از این آمار را می‌توان از نیروهای بومی دشت‌آزادگان و هویزه تامین کرد.

تصرف اراضی توسط شرکت‌های نفتی

وی ادامه داد: فقط حدود ۲۵ درصد نیروهای شاغل در این شرکت‌ها از کل استان خوزستان و کمتر از ۲۰ درصد از این نیروها از دشت ازادگان و هویزه تامین می‌شود و همین امر مشکلات و معضلاتی را در حوزه اشتغال ایجاد کرده است.

فرماندار هویزه خاطر نشان کرد: اکنون بیش از۲۵۰ نفر از این کارگران به دلیل جذب نیروهای غیربومی و نیز عدم جذب نیروهای بومی در حال تحصن و تجمع در مقابل شرکت‌های نفتی هستند.

وی درباره مطالبات جامعه کارگری که سبب ایجاد تجمع‌های اعتراضی در شرکت‌های نفتی می‌شود، گفت: تاخیر چندماه در پرداخت حقوق، به کارگیری افراد غیربومی در برخی از شرکت‌ها، تهدید به اخراج نیروها و نیز عدم وجود امنیت و ثبات شغلی در شرکت‌های نفتی سبب ایجاد اعتراضات کارگری می‌شود.

ثبوتی تاکید کرد: با توجه به بهره‌برداری از پروژه‌های نفتی تعداد زیادی از شرکت‌های نفتی اقدام به تعدیل و اخراج نیروهای شاغل در شرکت‌ها کردند که این موضوع موجب نارضایتی و اعتراض این قشر از مردم شده است.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط ماهانه حدود ۴ الی ۷ مورد تجمعات کارگری داریم، بیان کرد: همچنین اعتراضات معارضینی که ادعا می‌کنند اراضی تحت اشغال شرکت‌های نفتی در اختیار آنها بوده و شرکت‌های نفتی حاضر به خرید و یا پرداخت مابه تفاوت زمین‌های آنها نیستند را شاهدیم.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار