آموزش دانشجویان کارشناسی، مجازی است

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

زلفی گفت: آموزش دانشجویان مقاطع کارشناسی فعلا حضوری نیست.
به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها که امروز سوم مهر در دانشگاه صنعتی شریف و در کنار مزار شهدای گمنام دانشگاه شریف برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال تحصیلی جدید را در کنار شهدای گمنام دانشگاه شریف آغاز کردیم و امیدوارم بتوانیم از طریق علم و دانش، دِین خود به میهن‌ عزیزمان ادا کنیم.

زلفی‌گل با بیان اینکه امیدواریم از این تجربه دوران کرونا برای دوره پسا کرونا استفاده کنیم، افزود: در حال حاضر شیوه حضور دانشجویان ما در دانشگاه‌ها تلفیقی است و فعلاً دانشگاه‌ها به صورت تلفیقی (آموزش مجازی و حضوری) به کار خود ادامه می‌دهند.

او اضافه کرد: آموزش حضوری برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است که پروپوزال پایان‌نامه‌شان تصویب شده است؛ آن‌ها در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها حضور می‌یابند و در صورت نیاز، خوابگاه در اختیارشان قرار می‌گیرد و از امکانات رفاهی می‌توانند استفاده کنند.

وزیر علوم تصریح کرد: آموزش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که هنوز به مرحله پایان نامه و رساله دکتری نرسیدند، مجازی است و برای دانشجویان مقاطع کارشناسی هم فعلاً آموزش‌ها حضوری نیست و به صورت مجازی، فعالیت‌ها پیگیری می‌شود؛ ما تابع دستورات و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم و هرچه تصمیم بگیرند، موظفیم اجرا کنیم.

او به موضوع کنکور اشاره کرد و ادامه داد: در زمینه کنکور، دو قانون داریم؛ یکی را مجلس شورای اسلامی تصویب کرده و دیگری مصوباتی که اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده است که از سال ۱۴۰۲ قرار است اجرا شود. سعی می‌کنیم برنامه‌ریزی کنیم بر اساس قوانینی که وجود دارد، آن‌ها را اجرا کنیم.

هر عضو هیئت علمی با شرطی می‌تواند فرزند خود را به محل زندگی‌اش منتقل کند

زلفی‌گل درباره سهمیه فرزندان اعضای هیئت علمی گفت: سهمیه‌ها ساماندهی شده‌اند و در خصوص سهمیه‌های فرزندان اعضای هیئت علمی، هر عضو می‌تواند فرزند خود را به محل زندگی خود منتقل کند به شرطی که حداقل نمره قبولی آن دانشگاه را داشته باشد.

او در خصوص سیاست وزارت علوم برای ساماندهی مراکز آموزش عالی افزود: ما در این زمینه مصوباتی در حکم قانون داریم و باید با کار کارشناسی و همکاری کمیسیون آموزش و تحقیقات، این طرح را پیگیری کنیم و به گونه‌ای که امکان رشد آموزش عالی در مناطق محروم متوقف نشود.

اکثر اعضای هیئت علمی واکسن تزریق کردند

وزیر علوم در خصوص واکسیناسیون دانشگاهیان گفت: خدا را شکر می‌کنیم با ورود واکسن در کشور، شرایطی ایجاد شده که اکثر اعضای هیئت علمی واکسن تزریق کردند و واکسیناسیون هم با سرعت در حال انجام است. امیدواریم با تزریق دُز دوم برای دانشجویان، به شکل حضوری آموزش را داشته باشیم.

او با بیان اینکه دانشگاه با حضور دانشجو معنا و مفهوم پیدا می‌کند، اضافه کرد: مسئولان هم سعی کنند شرایطی را فراهم کنند که امکانات لازم برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فراهم شود که به صورت حضوری آموزش ببینید.

تعداد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها رو به افزایش است

زلفی‌گل همچنین افزود: می‌دانیم که تعداد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها رو به افزایش است، زیرا جمعیت دانشجویی رو به کاهش است اما حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دانشجو خواهیم داشت.

او در پاسخ به این پرسش که «آیا سیاست جدیدی برای تغییر و تحولات در سال تحصیلی دارید یا خیر، گفت: در وزارت علوم ضمن صیانت از دستاورد‌های علمی کشور سعی می‌کنیم کمبود‌ها و چالش‌هایی که در این وزارتخانه وجود داشته است را بر طرف کنیم.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار