اشغال ۷۰۰۰ نفری طرح‌های تعاونی در دولت رئیسی

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

افتتاح ۲۶۸ طرح تعاونی با اشتغالزایی ۷۰۰۰ نفر و راه اندازی چهار مرکز نوآوری و توسعه تعاون (منتا) از اهم اقدامات معاونت تعاون وزارت کار در سه ماهه دولت سیزدهم به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، گسترش مراکز نوآوری و توسعه تعاون (منتا) موجب افزایش بهره وری در تعاونی ها می شود و زمینه تحقیق و توسعه و نوآوری در شرکتهای تعاونی را فراهم می کند.

در هفته تعاون امسال، چهار مرکز جدید منتا در استانهای سمنان، گیلان، خوزستان و سیستان و بلوچستان به همت معاونت تعاون وزارت کار با زیربنای ۲۹۸۰ متر مربع، ظرفیت ۴۳ واحد نوآور و اشتغالزایی ۲۵ نفر راه اندازی شد که با ایجاد ۱۱ مرکز نوآوری و توسعه تعاون در گذشته تعداد این مراکز به ۱۵ مرکز ارتقا یافت.

تشکیل منتا نخستین گام مشترک معاونت تعاون، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون کشور به شمار می رود. یکی از ماموریتهای اساسی منتا در زمینه توسعه نوآوری در تعاون، تشکیل زیست بوم آن و پیوند میان بدنه تعاون کشور با بازیگران نوآوری و آشنایی فعالان نوآوری با مقوله تعاون است.

افتتاح همزمان ۲۶۸ طرح تعاونی در سراسر کشور در شهریور ماه و هفته تعاون امسال از دیگر اقدامات معاونت تعاون وزارت کار به شمار می رود که حاصل مشارکت ۱۴ هزار و ۳۴۹ نفر عضو و سرمایه گذاری ۳۳۸۷ میلیارد تومانی است؛ افتتاح این طرح‌ها برای ۷۰۰۹ نفر اشتغالزایی به همراه داشته است.

برنامه‌های آتی معاونت تعاون وزارت کار

معاونت امور تعاون وزارت کار در راستای برنامه‌های خود، اجرایی کردن طرح اشتغال تعاون، گسترش مراکز توسعه و نوآوری تعاون و ایجاد کلینیک های مشاوره و توانمندسازی تعاونی ها را در دستور کار دارد.

توسعه تعاونی های محوری از قبیل تعاونی های دانش بنیان، جوانان، زنان و تامین نیاز تولیدکنندگان و مشاغل، اجرایی کردن تفاهم‌نامه اعتباری سه جانبه با بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت تعاون، توسعه سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون کشور، ارتقای کیفیت و بهره وری، توسعه بازار و برندسازی در بخش تعاون و احیای مشوق‌ها و حمایت قانونی از فعالیت تعاونی‌ها از دیگر برنامه‌های آتی معاونت تعاون به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام معاونت امور تعاون وزارت کار، ساماندهی و تسهیل امور تعاونی‌های اعتبار، طرح تعاونی مصرف ملی، تسهیل و تسریع در تحویل و بهره‌برداری از واحدهای مسکن مهر تعاونی، مشارکت معاونت تعاون در اجرای قانون جهش تولید مسکن، ترویج و توسعه فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت دانش در تعاونی ها، گسترش تحقیقات و مطالعات تعاونی ها، راهبری تشکیل و توسعه تعاونی‌های فراگیر ملی، سهامی عام و توسعه و عمران شهرستانی، راهبری و حمایت از ۱۰ شهر کشور به عنوان “تعاون شهر” و نوسازی ناوگان تعاونی‌های حمل و نقل کشور از اهم برنامه‌ها و اقدامات در دست انجام این معاونت در آینده نزدیک است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار