تعویق ابلاغ وام اشتغال روستایی به دلیل وقوع زلزله/ابلاغ از ۱۰ آذر

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

تعویق ابلاغ وام اشتغال روستایی به دلیل وقوع زلزله/ابلاغ از ۱۰ آذر

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، با بیان اینکه به دلیل وقوع زلزله جلسات تهیه دستورالعمل اشتغال وام روستایی، به تعویق افتاده، از ابلاغ آن به موسسات عامل، از ۱۰ آذر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سیدابوالفضل رضوی گفت: طرح دو فوریتی مجلس برای استفاده از اعتبارات یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی با نرخ سود صفر درصد، به همراه آورده بانک ها با نرخ ۱۸ درصد به منظور ارائه تسهیلات با معدل ۹ درصد در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ارائه این تسهیلات با نرخ سود ۶ درصد، برای روستاییان غیرمرزی و با نرخ سود ۴ درصد برای روستاییان مرزی است.

رضوی با اشاره به اینکه آیین نامه اجرایی این تسهیلات تصویب شده، گفت: باید سهم استان ها بر اساس معکوس درآمد خانوار، جمعیت خانوار و نرخ بیکاری هر استان مشخص شود.

معاون توسعه روستایی افزود: بر اساس تحقیقات و در نظر گرفتن موارد ذکر شده، استان سیستان و بلوچستان بیشترین دریافت تسهیلات و استان قم به دلیل دارا بودن کمترین جمعیت روستایی، میزان کمتری از این تسهیلات را دریافت می کند.

رضوی ادامه داد: وام های تعلق گرفته به بخش کشاورزی ۴۵ درصد، صنایع و معادن ۱۰ درصد، بخش گردشگری ۱۰ درصد، فناوری ۱۵ درصد، صنایع دستی ۱۰ درصد و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی ۱۰ درصد است.

وی گفت: در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر، سهم سرمایه در گردش ۱۰ درصد خواهد بود.

رضوی با بیان اینکه این طرح در دهه اول آذرماه اجرایی می شود و به همه استان ها دستورالعمل لازم ارائه می شود، افزود: متأسفانه زلزله جلسات ما را جابجا کرد و ما در سه شنبه هفته آینده، دستورالعمل را نهایی می کنیم.

وی درخصوص وثایقی که برای ارائه این وام ها دریافت می شود، گفت: وثایق را آسان می گیریم و این وثایق شامل خود محل طرح، سند مسکونی یا ملکی روستاییان و یا صندوق های ضمانت است.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری افزود: میزان وامی که به هر نفر ارائه می شود، مقدار ثابتی نیست و این وام به میزان اشتغال پایدار و نوع طرح از صد میلیون تومان تا دو میلیارد تومان است.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار