تهیه پیوست کارآفرینی، اقتصادی و درآمدزایی در دانشگاه آزاد

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

تهیه پیوست کارآفرینی، اقتصادی و درآمدزایی در دانشگاه آزاد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از تهیه پیوست کارآفرینی، اقتصادی و درآمدزایی برای برنامه‌های راهبردی معاونت پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر بیژن رنجبر امروز در پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هر ساله هفته پژوهش از 21 تا 27 آذر ماه برگزار می‌شود، افزود:‌ امروز در هفته پژوهش به نام “روز پژوهش، فناوری،‌ مهارت و کارآفرینی” انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه گرامیداشت هفته پژوهش در سطح واحدهای دانشگاهی، استان‌ها و ملی برگزار شده است،‌ اظهار کرد:‌ در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی برنامه‌های متنوعی از قبیل سخنرانی‌های علمی، کارگاه‌های آموزشی، تقدیر از پژوهشگران برتر در حوزه‌های مختلف،‌ نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و شرکت در نمایشگاه سراسری پژوهش، فناوری و فن‌بازار برگزار شده است.

دکتر رنجبر با اشاره به برگزاری هجدهمین نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار، تصریح کرد:‌ این نمایشگاه سراسری در مقایسه با سال گذشته ارتقای ویژه‌ای داشت و به معنای واقعی یک فن‌بازار بود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه به دلیل کمبود فضا تنها موفق به ارائه 160 محصول از هزار و 100 محصول پژوهشی در این نمایشگاه شد، خاطر نشان کرد:‌ دانشگاه آزاد اسلامی در هجدهمین نمایشگاه پژوهش،‌ فناوری و فن‌بازار در 6 حوزه تخصصی شامل تجهیزات ساخت و تولید مکاترونیک 45 محصول،‌ صنایع شیمیایی و نانو 30 محصول،‌ نرم‌افزار و کامپیوتر 28 محصول،‌ کشاورزی و صنایع غذایی 27 محصول‌، مهندسی پزشکی 21 محصول و عمران و سازه بتنی 9 محصول ارائه کرده است.

وی افزود:‌ اولویت و ملاک اصلی کمیته محتوا و انتخاب محصول،‌ معرفی محصولات تجاری‌شده در طول یک یا دو سال گذشته بوده است.

دکتر رنجبر با اشاره به بازدید رییس دانشگاه آزاد از هجدهمین نمایشگاه پژوهش،‌ فناوری و فن بازار، گفت:‌ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در بازدید سه ساعت خود از این نمایشگاه از 160 محصول دیدن کرد و با پژوهشگران و محققان گفت‌وگو کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد:‌ هفت نفر از پژوهشگران و فناوران برتر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی جهت معرفی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شدند که یک نفر از این پژوهشگران از واحد خوراسگان از سوی این وزارتخانه به عنوان فناور نمونه کشوری انتخاب شد که جای تبریک به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی دارد.

وی ادامه داد:‌ گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین برنامه‌های مانور و نمایش هفته پژوهش در سراسر کشور است.

دکتر رنجبر با اشاره به وضعیت موجود علم و فناوری کشور، گفت:‌ رتبه جهانی رشد علمی کشور 4، تولید علم 16، رتبه‌های اقتصادی و صنعتی به ترتیب 74 و 97، کسب و کار 118 و نوآوری 120 است که این آمارها نشان می‌دهد رشد و تولید علمی با کسب و کار و نوآوری متوازن پیش نمی‌رود و فعالیتها و تولیدات علمی دانشگاه‌ها منجر به کسب و کار نمی‌شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید متخصصینی تربیت کنند که وارد بازار کار شوند، افزود:‌ اصلاح ارتقای جایگاه فعالیت‌های پژوهشی در نظام ارتقای اساتید و نظام ارزیابی دانشجویان،‌ ارتقای الگوهای حمایتی از گروه‌های دانش‌بنیان و فعال در حوزه‌های اصلی و مهم،‌ تقویت و ارتقای الگوهای حمایتی از بازاریابی و فروش محصولات از جمله راهکارهای برون‌رفت از مشکلات پژوهشی و بهبود وضعیت کسب و کار است.

دکتر رنجبر با اشاره به اینکه دانشگاه استنفورد یک دانشگاه خصوصی و هلدینگ بزرگی در آمریکاست،‌ گفت:‌ منابع درآمدی این دانشگاه شامل 29 درصد از تحقیقات حمایت شده، 20 درصد درآمد سالانه،‌ 18 درصد ارائه خدمات درمانی، 3 درصد هدایا، 10 درصد از آزمایشگاه‌ها،‌ 9 درصد سایر درآمدها و تنها 11 درصد از شهریه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی 50 درصد ظرفیت آموزش عالی کشور را برعهده دارد، خاطر نشان کرد:‌ باید سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی را به سمت تجاری‌سازی فعالیت‌های پژوهشی سوق دهیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: با پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری به اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران دست خواهیم یافت.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار