جزییات آخرین فرصت مشاغل آسیب دیده برای دریافت حمایت دولتی

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

متقاضیان وام جدید کرونا تا امروزمهلت دارند به سامانه کارا مراجعه و برای گرفتن وام ثبت نام کنند.

به گزارش ایسنا، از انجا آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا مهلت دریافت تسهیلات جدید کرونا را تا پایان آذر ماه تمدید کرده متقاضیان فرصت دارند درخواست خود را برای دریافت وام به ثبت برسانند.

کارگروه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا در چهل و نهمین نشست خود به ریاست معاون اقتصادی رئیس جمهور و به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تمدید زمان وام مشاغل آسیب‌ دیده از کرونا، مهلت پرداخت وام جدید کرونا را تا پایان آذر ماه تمدید کرد.

بر این اساس صاحبان مشاغل ۱۴گانه آسیب دیده از کرونا در چهار گروه فرهنگ و هنر، گردشگری، ورزش و جوانان و حمل و نقل ریلی و هوایی تا فردا مهلت دارند برای دریافت وام به سامانه کارا به نشانی https://kara.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

از اسفند ماه ۱۳۹۸، ستاد ملی مقابله با کرونا برای کسب‌وکارهایی که به دلیل شیوع کرونا شدیدا آسیب دیده بودند در نظر گرفت و دو گروه اصلی مشمول دریافت حمایتهای دولتی قرار گرفتند.

دسته اول، مشاغل و کسب و کارهایی که مدت فعالیتشان محدود شده بود و دسته دوم، مشاغل و کسب و کارهایی مثل باشگاههای ورزشی، هتل‌ها، تالارهای پذیرایی، مراکز اقامتی و گردشگری که با توقف فعالیت مواجه شده و فعالیتشان به طور کامل تعطیل شده بود.

آنطور که مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار گفته آخرین مهلت ثبت نام دریافت تسهیلات کرونا برای تمامی مشاغل تا پایان آذر ماه سال ۱۴۰۰ است اما برای کسب‌وکارهای زیر نظر وزارت ارشاد تا پایان سال تمدید شده است.

به گفته حسین محمودی سفید کوهی، درخواست تمدید پرداخت تسهیلات و امهال بازپرداخت اقساط بانکی تا پایان سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کسب‌وکارهای فرهنگی و رسانه‌ای آسیب دیده از کرونا ارائه شد که به تصویب ستاد ملی کرونا رسید.

وی مبنای حمایت از بنگاه‌ها و کسب و ‌کارهای آسیب دیده را بانک اطلاعاتی سازمان تامین اجتماعی ذکر کرده و می گوید: تمام بنگاه‌هایی که در سازمان تامین اجتماعی کد بیمه‌ای و کارگاهی داشتند، به ازای تعداد شاغلان مورد حمایت قرار گرفتند.

مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار می گوید: برای بنگاه‌هایی که فعالیت‌شان به طور کامل تعطیل شده بود به ازای هر شاغل ۱۶ میلیون تومان و برای بنگاه‌هایی که فعالیتشان محدود شده بود به ازای هر شاغل ۱۲ میلیون تومان و برای رانندگان ۶ میلیون تومان در نظر گرفته شد.

آنطور که محمودی گفته برای پرداخت تسهیلات حمایتی کرونان به مشاغل آسیب دیده، ۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و استقبال متوسطی از این تسهیلات صورت گرفته است.

در راستای تمدید زمان دریافت وام جدید کرونا، مقرر شد پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا از سوی بانک‌ها نیز تا پایان بهمن ماه ادامه یابد؛ در واقع با مصوبه اخیر کارگروه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعطای تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا تا پایان آذر ماه ۱۴۰۰ تمدید شد و بر این اساس بانک‌ها تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ ملزم به پرداخت تسهیلات به آسیب دیدگان هستند.

به گزارش ایسنا، سود وام جدید کرونا ۱۲ درصد و مدت بازپرداخت آن ۲۴ ماهه است و متقاضیان حداکثر تا فردا فرصت دارند با ورود به سامانه کارا، مراحل ثبت نام خود را برای دریافت وام جدید کرونا دنبال کنند.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار