حضور ۷۴ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی کشورهای گروه ۲۰۲۱-D۸

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D۸-۲۰۲۱ از سوی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) منتشر شد که در آن ۷۴ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر فاضل زاده درباره روش‌شناسی رتبه‌بندی D۸-۲۰۲۱ گفت: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D۸ در معیارهای خود، مهم‌ترین مأموریت دانشگاه‌ها که عبارتند از پژوهش، نوآوری، آموزش و فعالیت‌های بین‌المللی را در نظر می‌گیرد و بر این اساس دانشگاه‌های کشورهای گروه D۸ را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اطلاعات این رتبه‌بندی از پایگاه‌های اطلاعاتی USPTO، WOS، Incites و وب سایت دانشگاه‌ها و سایر  سایت‌های مرتبط گردآوری شده است.

فاضل زاده افزود: به منظور رتبه‌بندی دانشگاه­‌های کشورهای گروه D۸، اطلاعات پژوهشی ۱۶۳۴ سازمان از کشورهای عضو گروه D۸ در پایگاه اطلاعاتی InCites در فاصله سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۱۷ بررسی شد. از بین این سازمان‌ها، دانشگاه‌هایی که بیش از ۱۵۰ مدرک را در این بازه زمانی منتشر کرده بودند جامعه هدف رتبه‌بندی تشکیل دادند. تعداد دانشگاه‌هایی که این شرایط را داشتند ۴۶۳ دانشگاه بود که در رتبه‌بندی D۸-۲۰۲۱ حضور یافتند.

دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D۸ به تفکیک کشور در جدول زیر نشان داده شده است.

گفتنی است، کشورهای ترکیه، جمهوری اسلامی ایران  و اندونزی بیشترین تعداد دانشگاه‌­های حاضر در رتبه بندی را داشته‌اند.

حضور ۷۴ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی کشورهای گروه ۲۰۲۱-D۸

در این رتبه‌بندی دانشگاه‌های مالایا، دانشگاه کامستس اسلام آباد از پاکستان، علوم پزشکی تهران، قاهره از مصر و دانشگاه تهران به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم این رتبه‌بندی را به دست آورده اند.

حضور ۷۴ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی کشورهای گروه ۲۰۲۱-D۸

رییس ISC گفت: گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه با نام اختصاری گروه دی ۸ (D8) شامل هشت کشور مسلمان در حال توسعه است که شامل اندونزی، جمهوری اسلامی ایران ، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه می‌شود.

دانشگاه­‌هایی که در هر یک از این کشورهای گروه D8، رتبه نخست را به دست آورده­‌اند به همراه رتبه آنها در بین سایر دانشگاه‌ها، در جدول زیر نشان داده شده است. همانطور که در این جدول مشاهده می‌شود دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشورمان رتبه نخست را در بین دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران  از آن خود کرده است.

حضور ۷۴ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی کشورهای گروه ۲۰۲۱-D۸

تعداد دانشگاه‌های عضو گروه  D8 بر اساس رتبه ای که کسب کرده‌اند به تفکیک کشور در جدول زیر نشان داده شده است:

حضور ۷۴ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی کشورهای گروه ۲۰۲۱-D۸

رتبه دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران

رییس ISC در ادامه گفت: همان گونه که در جدول زیر نشان داده شده است، در رتبه بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D8، 74 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران  حضور دارند که از این تعداد 17 دانشگاه در بین 50 دانشگاه برتر قرار گرفته­‌اند. دانشگاه‌­های علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف با رتبه‌های 3، 5 و 14 به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم جمهوری اسلامی ایران  را از آن خود کرده اند.

نتایج کامل این رتبه‌بندی در پایگاه اینترنتی به آدرس https://d8.isc.ac/ قابل مشاهده می‌باشد.

حضور ۷۴ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی کشورهای گروه ۲۰۲۱-D۸

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار