شرکت‌های خوزستان ملزم به بومی گزینی شدند

دسته ها: اخبار استان اخبار

استاندار خوزستان گفت: در مجموع ۱۱۹ مصوبه مورد تصویب قرار گرفت و به صورت منظم ماهانه جلساتی برای پیشرفت این مصوبات برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، صادق خلیلیان عصر امروز پنجشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای در خصوص مصوبات سفر هیئت دولت به استان خوزستان اظهار کرد: از زمانی که دولت کار خود را آغاز کرد، شرایط سختی در خوزستان حاکم بود که چالش‌های شرکت نیشکر هفت‌تپه یکی از آن مشکلاتی بود.

استاندار خوزستان با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در راستای رفع مشکلات شرکت نیشکر هفت‌تپه افزود: چالش‌های ۶ ساله این شرکت در آن زمان سبب شده تا نیشکر هفت‌تپه رو به تعطیلی برود و بر همین اساس نخستین اقدامی که برای رفع مشکلات این شرکت صورت گرفت، سازماندهی کار و ملحق‌سازی آن به شرکت مادر بود.

وی ادامه داد: پس از این اتفاق نیز معوقات کارگران در چند ماه پرداخت شد و بازنگری خوبی در بحث افزایش تولید نیشکر انجام شده و هم‌اکنون نیز این کارخانه به روال عادی کار خود بازگشته است.

خلیلیان در خصوص ساماندهی وضعیت فاضلاب شهر اهواز که موجب آزار مردم شده بود، بیان کرد: زمانی که به استان وارد شدم در اغلب محلات اهواز بدون اینکه بارندگی رخ داده باشد، فاضلاب روی زمین دیده می‌شد که در این زمینه با طرحی اضطراری به صورت ویژه کار دنبال شده تا طرح اصلی فاضلاب در دو سال به اتمام برسد.

استاندار خوزستان افزود: در این راستا نیز ضمن شناسایی نقاط بحرانی و راه‌اندازی ۱۸۰ جبهه کاری در سطح شهر اهواز مشکل نقاط بحرانی برطرف شد به نحوی که در پاییز و زمستان سال گذشته شاهد مشکل فاضلاب به شدت سال‌های قبل تر نبودیم.

وی درباره پروژه‌های تصفیه فاضلاب افزود: در زمینه پروژه‌های تصفیه فاضلاب اقدامات خوبی انجام شده و در همین راستا تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شرق اهواز و شهر شادگان به بهره‌برداری رسیدند و آبی که پیش از این موجب آلودگی می‌شد به آب مورد نیاز صنایع و محیط زیست تبدیل شد.

استاندار خوزستان ادامه داد: در خصوص آب آشامیدنی نیز پروژه بسیار مهم آب غدیر در استان وجود دارد که باید در بلند مدت (۲ – ۳ سال) به اتمام برسد؛ بر همین اساس طرحی اضطراری میان مدت اجرا شده که آب شرب مطمئن و با کیفیتی مناسب برای نیمی از جمعیت خوزستان تأمین شود.

شرکت‌های خوزستان ملزم به بومی گزینی شدند

وی در رابطه با استخدام‌های افراد غیربومی در برخی از شرکت‌ها بیان کرد: تعدادی از شرکت‌ها تأمین نیرو خود را از افراد غیربومی انجام می‌دادند که با توجه به خواسته‌های مردم نیز این شرکت‌ها با استفاده از یک بخشنامه ۴ ماده‌ای ملزم شدند که از افراد بومی استان جذب نیرو را انجام دهند تا نرخ بیکاری در استان کاهش یابد.

استاندار خوزستان با اشاره به مفاد بخشنامه ۴ ماده‌ای ارسال شده به شرکت‌های استان عنوان کرد: با استفاده از چارچوب وظایف دولت و براساس این بخشنامه نیز شرکت‌ها ملزم شدند که از افراد بومی استان و در صورت استقرار در شهرستان از افراد همان محل برای تأمین نیرو استفاده کنند؛ همچنین در این بخشنامه بر استفاده از پیمانکاران بومی استان نیز تأکید شد.

وی افزود: پرداخت مالیات از سوی شرکت‌های داخلی استان که دفتر مرکزی آن‌ها در تهران مستقر است به درون استان یکی از بندهای دیگر این بخشنامه بود که این شرکت‌ها ملزم شدند که گردش مالی خود را در استان داشته باشند تا منابع بانکی در خوزستان برای توسعه سرمایه‌گذاری، کاهش نرخ بیکاری و افزایش تولید تقویت شود.

خلیلیان در رابطه با بحث مدیران پروازی و بخشنامه استفاده از مدیران بومی تصریح کرد: در خوزستان تعدادی از این مدیران وجود داشت که در سطح دولت، فرمانداری‌ها، کارخانجات و یا مؤسسات حضور داشتند و اکنون بسیاری از آن‌ها تغییر کرده‌اند.

استاندار خوزستان با اشاره به مصوبات سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان ادامه داد: در مجموع ۱۱۹ مصوبه مورد تصویب قرار گرفت و به صورت منظم ماهانه جلساتی برای پیشرفت این مصوبات برگزار می‌شود.

وی گفت: اعتبارات خوبی به استان تخصیص پیدا کرد و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت ویژه افزون بر اعتبارات استانی و ملی در چارچوب سفر اختصاص یافت.

اخبار استان اخبار