کنکور ۱۴۰۲ بدون تغییر و با تأثیر قطعی معدل برگزار می‌شود

دسته ها: اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کنکور ۱۴۰۲ با تأثیر قطعی معدل برگزار می‌شود و در صورت تصویب طرح کنکوری مجلس، تغییرات از سال ۱۴۰۳ اعمال خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نوبت دوم کنکور 1402 در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 14 و 15 تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد؛ نوبت نخست نیز دی ماه سال گذشته برگزار شد.

طبق مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی؛ سهم سوابق تحصیلی در دو نوبت کنکور 1402 در دی و تیر، 40 درصد قطعی است که این سهم مربوط به نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است همچنین 60 درصد سهم نیز مربوط به نتایج کنکور است.

کنکور فقط از دروس تخصصی است و دروس عمومی در کنکور وجود ندارد و به امتحانات نهایی منتقل شده است و داوطلبان می‌توانند در صورت تمایل در هر دو نوبت کنکور شرکت کنند.

با وجود ابلاغ مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و تعیین سازوکار تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها، به‌تازگی شاهد بودیم برخی نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از طرح مجلس برای ساماندهی کنکور و لغو مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی خبر دادند.

طبق مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، کنکور دو بار در سال برگزار می‌شود و سهم سوابق تحصیلی برای پذیرش دانشگاه‌ها در سال 1402، 40 و سهم کنکور 60 درصد است و به‌تدریج تا سال 1405 سهم سوابق تحصیلی به 60 درصد خواهد رسید.

در همین ارتباط؛ علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در برنامه تلویزیونی “پرسشگر” درباره طرح کنکوری مجلس بیان کرد: بعد از مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، 220 نماینده مجلس خواستار این بودند که قانون مصوب مجلس ادامه یابد و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نباید به موضوع کنکور ورود کند.

وی افزود: در مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، تأثیر قطعی معدل و برگزاری دو بار کنکور در سال وجود دارد و در قانون مصوب مجلس تأثیر مثبت وجود داشت برخی نمایندگان معتقدند قانون‌گذاری وظیفه مجلس است، بنابراین طرحی را درباره کنکور تهیه کردند که یک‌فوریت آن رأی آورد و در جلسه هفته گذشته کمیسیون آموزش مصوب شد.

منادی بیان کرد: در طرح جدید مجلس برای کنکور، تأثیر قطعی معدل وجود دارد اما به این شکل که برای کنکور 1403 سهم تأثیر قطعی سوابق تحصیلی (معدل) را آموزش و پرورش تعیین می‌کند و پس از آن باید در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مصوب شود همچنین برگزاری کنکور به‌صورت دو بار در سال در طرح مجلس وجود دارد.

وی در پایان گفت: برای سال 1402، سهم 40درصدی و قطعی سوابق تحصیلی در کنکور برقرار است.

همچنین رجبعلی برزویی دبیر ستاد علم و فناوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره تأثیر قطعی معدل گفت: دو نفر از نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس در فرایند تصویب مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند و ورود شورا کاملاً قانونی است ضمن آنکه به‌مدت دو سال به‌صورت فشرده روی موضوع کار شد.

وی اضافه کرد: مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به‌صلاح نظام آموزش و پرورش است و نباید تمام افراد را برای دانشگاه آماده کنیم چرا که فقط یکی از ساحت‌های آموزش و پرورش، آموزش و آماده شدن برای کنکور است.

برزویی بیان کرد: همه کمک کنیم تا مردم نگران نباشند، طرح مجلس فقط در کمیسیون آموزش مصوب شده است و باید به صحن برود و پس از آن توسط شورای نگهبان تأیید شود بنابراین نباید از سوی برخی نمایندگان اعلام می‌شد که مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی لغو شد.

وی گفت: کنکور امسال بر اساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و با تأثیر 40درصدی و قطعی سوابق تحصیلی برگزار می‌شود و این روند در سال‌های آینده نیز ادامه دارد.

قابل ذکر است؛ طبق مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی 1403 ـ 1402 فقط پایه دوازدهم به‌میزان 40 درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی 1404 ـ 1403 فقط پایه دوازدهم به‌میزان 50 درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی 1405 ـ 1404 فقط پایه یازدهم و دوازدهم به‌میزان 60 درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی 1406 ـ 1405 و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به‌میزان 60 درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

اخبار دانشگاهی و استخدامی اخبار